kend. Met een horde Pieten neemt hij bezit van het stadspark. Muziek en dans alom. Aansluitend dringt de Kerstman zich op. Speciaalzaak Van der Rol aan de Beatrixstraat is precies op tijd uit de as herrezen. Na de brand in een aantal panden op 14 juli opent de vernieuwde winkel haar deuren bijtijds voor de klan dizie. Vlijtige inwoners hebben het voor al druk met het winterklaar maken van hun tuinen. Het zou goed zijn als dit jaar eveneens de straten en paden vrij zou den worden gemaakt van uit die tuinen puilende bomen en struiken, die de gang over het trottoir tot een hachelijk avon tuur maken. In onze stad zijn veel van deze hangende tuinen te zien. Het kan anders. Op zaterdag 26 november laten 24 Huisduiners zien dat zij het kunnen. Binnen zes uur is de Tuintjes plas - u weet wel, Bellinga's landje - ontdaan van woekerend groen als gras, riet en struik. Niet iedereen kan het. Sinds jaren proberen badplaatsen van het eerste uur strandhuisjes weg te krijgen. Dat is niet eenvoudig; langdurig gedogen leidt automatisch tot verworven rechten. Den Helder heeft mooie stranden, zonder teveel bouwsels. Afgelopen jaar krijgt Julianadorp 25 prefab strandhuisjes. Leuk, maar waarom daar nu zo nodig nog eens 20 bij moeten, is een raadsel. Succes moet kennelijk aan zichzelf ten onder gaan. Dat zal de zijlader voorals nog niet. Binnenkort rijden moderne vuilniswagens door onze stad. De grijp arm aan de rechterkant van de wagen pakt de minicontainers en schudt die leeg in de wagen. Het werk van de vuil nismannen voldoet meer en meer aan de Arbeidsomstandighedenwet, en de investering verdient zichzelf terug: veel vuilnismannen worden overbodig. De inwoners gaan er evenmin op vooruit. Zij moeten hun containers naar de door gaande wegen slepen. Daar zit je dan in jouw levensloopbestendige woning. Hoe bestendig is ons ziekenhuis op dit mo ment? De twijfel over de realisatie groeit evenredig met de toenemende berichtge ving over de bouw van het nieuwe Ge- mini Ziekenhuis. De artists impressions zijn een streling voor het oog. Eerst zou alleen het Gemini nieuwbouw krijgen. Dan moet rekening worden gehouden met de nieuwbouw van het ziekenhuis in Alkmaar. Nu moeten de plannen voor de huidige en beoogde vestigingen in Alkmaar, Heerhugowaard, Schagen en Den Helder in samenhang worden bezien. Dat wordt uitkleden; misschien wel zonder kleedhokjes! Begin van de maand laat onze vereniging, de Helderse Historische Vereniging, haar tanden zien: Het verbouwen van de oude Ketel makerij tot schouwburg is een ernstige aantasting van de monumentale status van Willemsoord. Het heeft weinig in druk gemaakt bij de gemeente. Tijdens de jaarvergadering van de vereniging spreekt een aantal leden zich zowaar uit tegen de stellingname van het bestuur. Enigszins is dit begrijpelijk. Onze club moet consequent opkomen voor de schaarse monumenten die onze stad telt. Dan ontstaat er geen onduidelijkheid bij de leden. Dus bestuur, redt School 7, redt voormalig chinees-restaurant Nanking, redt wat te redden is. Zo niet, dan blijft als herinnering Cinema Zevenskoop. Na School 7 huurt het filmhuis de voorma lige bioscoop Rialto. Voor een filmhuis een hele verbetering. Veel inwoners gaan liever naar Zevenscoop, dan naar de re guliere bios. De vertoonde films hebben heel vaak net iets meer, en het is er ge woon gezellig. De vraag is hoe lang nog. De gemeente vraagt een nieuwe huur, te weten 2.100 per maand. Sluiting zal een optater zijn die de binnenstad net niet kan gebruiken. Overigens kampen vrijwel alle sociaal-culturele verenigin gen met een huisvestingsprobleem. Zij alle wachten op een cadeautje. Het ligt eraan wie de gulle gever is. Cadeautjes van een overheid hebben niet zelden een hoog fopgehalte. Neem de provincie. Zij steunt ons via Zeestad, geeft subsidie hier en subsidie daar. Groot wordt dan de morele druk om de vestiging van een motorcrosscircuit te weigeren. Noord- wijk doet het onverbloemd. Daar vindt met name de VVD dat windmolens in zee het uitzicht van de badgasten be derven. Zij vindt Den Helder een betere locatie. Vroede vaderen, zelfs zieligheid Boulevard of Broken Dreams, het dure asfaltpad dat nergens heen gaat in het Stadspark. heeft haar grenzen! Zielig is hij niet, de man die al jaren leeft in een tentje aan de Weststraat. Wel maakt hij de armoede van onze samenleving pijnlijk zichtbaar. In de openbare ruimte, in de straten lijkt de armoede op haar retour. In de nieuwe stadsparken kun je flaneren op de Boulevard of Broken Dreams. Na een jarenlang dreigende sloop knappen horeca-exploitanten in de Koningstraat hun panden op. Opknappen komt voor "Nanking", een van de oudste Chinese restaurants, stopt er mee. Ook dit stukje Beatrixstraat staat op de nominatie te worden gesloopt. De Kampanje te laat. De schouwburg maakt plaats voor woningen en winkels De maand eindigt met veel rook en vuur. De panden aan de Zuidstraat 19 en 20 118

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 36