oktober presenteert de heer Paul Schaap 'Museumhaven Willemsoord', waarin gedetailleerd beschreven staat wat er op Willemsoord gebeurt. VVV-directeur Jan Roelofsen zet zich in voor vertaling van het boekwerkje in het Duits en in het Engels. Het nautische erfgoed is in goede handen van een der vele stichtin gen. De keerzijde van deze glimmende medaille is de rentabiliteit van de oude werf. Om geld te verdienen, moet er ruimte worden gemaakt, letterlijk en figuurlijk. Dat kan. Welke havenstad be schikt over drie dokken? Een drijvende, en twee droge. En welke havenstad heeft zoveel schepen voor onderhoud. Na het vertrek van de resten van de Prins Willim levert dok 2 al werk en geld op. Het werkschip MCS Ailsa krijgt daar de eerste beurt. Met enige schroom - sorry, heer Mooiman - volgt hier het logische vervolg: de Bonaire drijft keurig in het dok; nu eruit! Geef het de mooiste plek aan de kade en biedt Dok 1 te huur aan. De firma Da- men wil het vast wel eerst restaureren en gebruiksklaar maken. Later komen de huurpenningen binnen ten gunste van de exploitatie van Willemsoord. Het erfgoed kan alleen dan worden behouden, als innovatieve bedrijven de ruimte krijgen. Bij ons liggen er kansen op het gebied van energie, natuur en milieu. Den Helder heeft daarvoor een kanjer in eigen huis: Kees Groot. Hij is geen blindganger. 'Slimme meters' om het energiegebruik terug te dringen, wijst hij van de hand. Die gaan voorbij aan echte maatregelen. Het bestuur van Willemsoord zou hem eens op de thee moeten vragen, om ideeën af te tappen. Thee drinken aan de Middenweg in alle rust is voor een tijdje mogelijk. De weg wordt opnieuw ingericht en voorzien van een rotonde. Het verkeer vindt zijn weg, zonder problemen, langs andere routes. Over herinrichting gesproken. Eens zal de Beatrixstraat eraan moeten geloven. Zeestad durft die herinrich- De intocht van Sint Nicolaas en zijn Pieten was een groot succes. ting kennelijk niet aan. Een geschenk daarvoor van Woningstichting, een beeldengroep, voorstellende vijf wervi- anen, moet de vernieuwde Beatrixstraat bekronen. Tot dan staan de wervianen - hoe zo symboliek? - ingepakt en wel in de luwte. Eind oktober is het zover. Het nieuwe bestuursakkoord is door de gemeenteraad bekrachtigd. Het stads bestuur zit, zonder zorgen voor de dag van morgen, weer stevig in het zadel. Mevrouw Biersteker en meneer Prins schuiven, zoals gesteld, aan zonder portefeuille, daarmee de coalitie een meerderheid bezorgend. Niet helemaal duidelijk zijn de verschillen tussen het oude en het nieuwe bestuursakkoord. Van de ChristenUnie mag een stevige sociale inbreng worden verwacht en van Behoorlijk Bestuur een gezond financieel beleid. Wellicht valt hen aan het einde van de bestuurlijke rit veel eer en glorie te beurt. Daar hoeft onze eigen captain of industry niet op te wachten. Als er één is die 'Den Helder offshore-haven' mogelijk heeft gemaakt, dan is het de heer Rob Tompot wel. In de functie van directeur Peterson Control Uniongroup trekt hij tal van bedrijven naar de haven. Zijn sociaal- culturele inzet is niet minder. Bij zijn terugtreden is deze Jutter benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. De eerste november lijkt 1 april. Bij de heer Martin van Exter valt een uitnodi ging voor het Assaut van de adelborsten op de mat. Helaas komt de uitnodiging 85 jaar te laat, en is het gericht aan wijlen de heer G. Wolthuis. Het zou een hy percorrecte actie van TNT Post kunnen zijn, maar gelet op de flutterige dienst verlening van heden, is die optie uiter mate twijfelachtig. Daarbij komt dat de naam van de ontvanger de pretoogjes bij voorbaat doet glinsteren. Dezelfde dag stappen jongeren van zestien jaar legaal achter het stuur, om rijles te krijgen. De 1 april-reeks is nog niet ten einde: in de Donkere Duinen loopt een bronstige bok vrij rond en iets verder, in de dui nen, wacht de klauwier, een verdwaalde Aziatische zangvogel. De vogelspotters komen van heinde en verre, doch dan is de vogel reeds gevlogen. Eigenlijk is elke dag 1 april. In werkelijkheid is het elf november, met het jaarlijkse rollenspel: Sint-Maarten. Vrolijke kin deren - in de rol van bedelaar - gaan met zang en lampions langs de deuren om te krijgen van de 'rijken'. Kinderen en ouders hoeven dit jaar storm noch regen te trotseren. De heilige Martinus heeft zijn halve jas nog niet uit, of de concurrentie klopt aan: Sinterklaas. Zijn intocht, nee, triomftocht, is indrukwek- 117 November

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 35