Hedendaagse Historische Voorvallen Willem van der Paard Oktober Het laatste kwartaal van 2011 be gint met een zachte herfstmaand zonder regen van betekenis. Week end na weekend klinkt vanaf de terrassen: 'Dit zal wel het laatste mooie weekend zijn.' Ze blijven komen en gaan. Tussen druk be zette terrasjes, neemt de oliebol- lenkraam alvast haar plaats in. Nee, de hemel is niet lek; wel de be veiliging van internet. Vooral de sites van de overheid zijn zo lek als een mandje. Minister Donner geeft, als verantwoordelijke minister, uitleg in een ingelast nieuwsbericht. Nou ja, uitleg? De kijkers begrijpen het nieuws van de excellentie niet, en hijzelf even min. Oktober wordt Lektober. Het gemeentebestuur krijgt na een zomer van onderhandelen de steun van zijn criticasters van het eerste uur: me vrouw Biersteker en meneer Prins. Met een meerderheid van zeventien zetels in de gemeenteraad 'blaffen de honden, maar de karavaan trekt voort.' De tijd zal leren wie blaft, en wie trekt. Nu is de gemeenteraad aan zet. Daarnaast is er als altijd de stilte, als 'de blaren vallen in de gele grachten'. Met het overlij den van mevrouw van Tetering, tante Charla, is de jeugdoperettevereniging Lentebloemen definitief geschiedenis geworden. Voor velen blijft een dierbare herinnering. De Foxtrot die Zoeloe heet, is noch dierbaar, noch herinne ring. Twintig jaar geleden brengen drie Helderse mannen, de heren Oosten dorp, Dop en Schoemaker, deze uit de vaart genomen Russische onderzeeër in stormachtig weer naar onze stad. In 1994 beleeft de boot nog eenmaal een hoogtepunt. Marco Borsato presenteert aan boord zijn eerste single: Dromen zijn bedrog. Het is een voorspelling; dit spannende jongensavontuur mag geen commercieel succes worden. Zij lijkt in Amsterdam Noord nog eenmaal onder water te gaan. Figuurlijk gaat ten gevolge van de crisis heel veel onder water, van mijnenjagers tot kustbus. Soms kan van de nood een deugd wor den gemaakt. Afzonderlijk zouden de Marinebrandweer en de Regiobrand weer niet zonder kleerscheuren door de bezuinigingen zijn gekomen. Nu gaan zij samenwerken, met als gevolg sneller en effectiever optreden bij calamiteiten en rampen. Jarenlang valt hierover niet te praten: de Marinebrandweer moest permanent paraat staan op de Mari nehaven. Hoewel minister Hillen heel wat schepen achter zich heeft verbrand, blijft deze samenwerking een grote stap. Enkele najaarsstormen doen ons de zwakte van de kustlijn beseffen. Voor onze gemoedsrust laat Rijkswaterstaat tussen Julianadorp en Duinoord, met veel communicatie, 650.000 kuub zand op het strand spuiten. Zandsuppletie lijkt traditie te worden. Het met cere monieel vertoon buiten dienst stellen van Hare Majesteits schepen is sedert jaren traditie, zij het nog nooit zo fre quent als nu. Op 14 oktober is Hr. Ms. Hellevoetsluis de klos. Wel onder bege leiding van de Tamboers en Pijpers van de Marinierskapel. Het wordt nog een komen en gaan van burgemeesters die 'hun' scheepsbel in ontvangst nemen. Zou er niet één weigerburgemeester bij zijn? Ongehoorzaamheid heeft af en toe resultaat. De onveilige toegang tot Wil lemsoord vraagt geduld, vooral als de Texelstroom op gang komt. De Stads partij brengt daarom illegaal zebra streepjes aan. Na een bestuurlijke foei, komt de legale versie op de provinciale weg, voor rekening van de gemeente, Willemsoord of Zeestad. Halverwege Verbrande glorie. De "Prins Willim" na de fatale brand in het dok van Willemsoord. 116

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 34