Prins Hendrik met schipper Piet Bot. Christiaen Huygens. (Foto reddingmuseum Dorus Rijkers.) getrokken en we kregen er meteen een roller water overheen. Verloren waren we, daar gingen we!" Daar lagen Hessel en Henk in de ruwe zee. Vanaf de kotters werd onmiddellijk Scheveningen Radio gewaarschuwd en al snel voer de Prins Hendrik met de Christiaan Huygens weer uit richting de TX 48. De redders hadden echter zo hun twijfels of ze met de reddingsvlet wel bij de drenkelingen konden komen. Daarom besloot loodscommissaris Bijleveld het vliegveld Valkenburg in te lichten en om assistentie van heli kopters te vragen. Helikopters Ondertussen dreven beide man nen tussen de brekers. Henk Buijs wist gelukkig na enige tijd een boei van de TX 48 te grijpen en klom uiteindelijk aan boord van de kotter. Hij raakte echter wel zijn jas, zijn papieren en zijn bril kwijt. Hessel daarentegen dreef lange tijd in het water, maar wist zich op een gegeven moment staande te houden op een zandbank en werd na twee uur door een van de twee zoekende helikopters op gepikt. Henk werd vervolgens door de andere helikopter van de TX 48 gehaald. Beiden werden op vliegveld de Kooy afgezet en naar de ziekenboeg vervoerd. Gelukkig mankeerde de mannen niets. De vlet moest echter als verloren wor den beschouwd en de Prins Hendrik kon weer onverrichterzake terug naar Den Helder. De volgende morgen voer schipper Bot al om 6 uur uit, op verzoek van de ka pitein van de Titan. Deze zou proberen verbinding te maken met de TX 48 en had graag de Prins Hendrik stand-by. Maar veel verder dan de Molengat 8 kwam Piet Bot niet. De wind was NW 7 tot 8 zodat de kotter vanuit het noorden niet was te benaderen. Hierop trachtte men via het Westgat onder lij van de banken erbij te komen, maar ook dat ging niet. Twee en een half uur na ver trek was de reddingboot weer terug in Den Helder. Een dag later was het weer opgeknapt en werd nogmaals een poging onder nomen, maar s middags bleek ook dat weer vergeefs te zijn geweest. Het was best wel moeilijk daar de sleepboot door de ondieptes op grote afstand van de kotter moest blijven. Voedsel Op maandag 11 september voer de Prins Hendrik voor de vijfde maal uit naar de TX 48. Dit keer met voedsel. Piet Bot voer via het Westgat tot aan de gronden. Vandaar voer de Christiaan Huygens naar de TX 48, maar ze kon den niet dichterbij komen dan tot op 2500 meter. Het kostte de bemanning en de vissers daarna twee uur sjouwen door het ondiepe water en door het zand om het voedsel aan boord van de kotter te krijgen. 's Middags werd voor de zesde en laatste keer naar de vastgelopen kotter gevaren. Dit keer weer op verzoek van de kapi tein van de Titan. Deze wilde met zijn vlet een tros uitbrengen naar de kotter, maar wegens de aanwakkerende ZZW- 114

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 32