brief is ontvangen op 28 augustus 1944. Hierin schrijft Wim dat hij wegens ziekte nog niet op transport is gesteld naar Duitsland. Maar hij verwacht dat dit nu wel snel zal ge beuren. Hij hoopt in Duitsland zijn broers Henk en Toon te ontmoeten. Die waren daar tewerkgesteld. Deze brief was het enige en laatste levens teken van Wim. Zijn stoffelijke resten zijn tien jaar na de oorlog overgebracht van Husum naar Nederland. Wim is op 28 april 1955 herbegraven op de Erehof van de algemene begraafplaats van Huis duinen. De familie maakte daarvan melding via een advertentie in de Helderse Courant. De namen van de vier Helderse En gelandvaarders staan bijgeschreven op een vijfluik in de kapel van de erebegraafplaats Loenen (Gelder land). Aberson was een bekende familie in Den Helder. Twee broers Barend (Bob) en Jan hadden een biblio theek in de Emmastraat. De Scha- ger Courant meldde in 1941 dat de Kamer van Koophandel aan Barend Burgemeester Ritmeester, in het kamp Buchenwald getekend door medegevangene Henri Pieck. (Bob) een medaille had toegekend, omdat hij onder 'bijzonder moeilijke omstandigheden' zijn studie had voltooid. "De heer Aberson heeft Den Helder niet verlaten en bracht de nachten door in de Heldersche schuilkelders. Zoowel zijn schriftelijk als mondeling middenstandsexamen getuigde van een uiterst serieuze voorbereiding en een groote wils kracht, om ondanks deze ongunstige omstandigheden met zoon uitste kend resultaat het examen af te leg gen", aldus de krant. Hun broer Henk Aberson was werk zaam bij de administratie van politie en had jarenlang de leiding bij de avondvierdaagse. Bovendien was hij voorzitter van carnavalsvereniging 'De Klauwen Douwers'. Meester Aberson was in 1920 met zijn gezin naar de marinestad ge komen om de leerlingen van de Ambachtschool te leren smeden. Tot 1955 heeft hij hier gewerkt. Honderden jongens hebben bij hem in de klas gezeten. Hij was een vak man, maar zijn technische kennis overtrof zijn didactische. Leerlingen herinneren zich dat hij moeilijk orde kon houden en niet aarzelde om met gereedschappen of andere voorwerpen te gooien wanneer iemand niet oplette. Dat hij zon tragisch verleden met zich meedroeg, realiseerden de meeste leer lingen zich niet. De Burgers van Den Helder, Anthony van Kampen, uitgeverij Spruit, 1974. Vrijheid achter de horizon, Jan Bruin en Jan van der Werff, Van Reemst uitge verij, 1998. Tulpen voor Wilhelmina, dr. A.F.M. Des- sing, uitgeverij Bert Bakker, 2004. Nederlanders in Neuengamme, dr. Judith Schuyf, uitgeverij Aprilis, 2005. Twee broers, drie levens: Henri en Anton Pieck/ Paul Arnoldussen en Hans Olink, uitgeverij Bas Lubberhuizen, 2008. Het Nederlands Instituut voor Oorlogs documentatie (NIOD), Jannie van der Wal-Aberson, Wil van Dorsselaer- Aberson en Klaas Jellema. 112 Bronnen

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 30