waren drie kinderen geboren, van wie de eerste na vier weken was overleden. Zijn moeder hertrouwde in 1935 met Dirk Marinus Jacobus Van Rijn, timmerman van beroep. Kees Kwinkelenberg was ook tim merman. Hij werkte bij het bouwbe drijf van de gebr. Riemers. Op 18 september 1945, zo bleek uit een rouwadvertentie in de Heldersche Courant, was ook bij de familie De Gier duidelijkheid gekomen over het lot van Albert. "Eerst heden bereikte ons de droeve tijding dat op 31 Aug. 1943 in het concentratiekamp te Neu- gengamme (Duitsland) als politieke gevangene is overleden onze lieve Zoon en Broeder Albert de Gier, op de leeftijd van 22 jaar. Fam. A. de Gier, Den Helder, Hector Treubstraat 6." Zijn stoffelijk overschot was be graven op een oorlogskerkhof in de buurt van Neuengamme, met genum merde kruizen. Op de overlijdensakte stond de aanduiding ZPL 4. De familie Aberson werd dubbel getroffen door de oorlog. Niet alleen Deze week ontvingen wij het ontstellende bericht, dat reeds op 10 Nov. !44 is overleden in een con centratiekamp te Husum in Sleeswïjk-Holstei n onze geliefde zoon, broeder en verloofde, WILLEM HENDRIK ABERSON, geboren 13 Januari 1923. Hy gaf zijn jonge leven voor het Vaderland. Dat hij ruste in vrede Zijn diepbedroefde Ouders, H. ABERSON. G. ABERSON— BOELHOUWER. B. ABERSON. A. ABERSON. H. ABERSON Jr JANNIE en CORRIE. JANNIE BUYS. Den Helder, Singel 47. Wim Aberson, Heldersche Courant 9 juli 1945. Jan, de oudste, maar ook de jongste zoon Wim, werd slachtoffer van de Duitsers. Op 9 juli 1945 verscheen in de Heldersche Courant de volgende advertentie: "Deze week ontvingen wij het ontstellende bericht, dat reeds op 10 Nov. '44 is overleden in een concentratiekamp te Husum in Sleeswijk-Holstein onze geliefde zoon, broeder en verloofde, Willem Hendrik Aberson, geboren 13 Janua ri 1923. Hij gaf zijn jonge leven voor het Vaderland. Dat hij ruste in vrede. Zijn diepbedroefde Ouders, H. Aberson, G. Aberson-Boelhouwer, B. Aberson, A. Aberson, H. Aberson jr., Jannie en Corrie, Jannie Buys. Den Helder, Singel 47." Husum was een buitenkamp van Neuengamme. Slechts in gebruik van september tot en met december 1944. Gevangenen moesten hier antitankgrachten graven ten behoeve van de 'Friesenwall', een verdedi gingslinie. In Husum zijn de meeste Nederlanders omgekomen, ongeveer 500. Het graven van de tankgrachten was een moordend werk. Tijdens het werk moesten de gevangenen vaak uren aaneen in het ijskoude water staan. Zij werden voortdurend ge terroriseerd door de bewakers en hun honden. Veel gevangenen zijn tijdens dat werk bezweken. Wim Aberson was in juli 1944 op gepakt, omdat hij zich na spertijd op straat had begeven. Hij dacht nog wel even een boodschap voor iemand te kunnen doen. Op 6 juli had hij zijn mulodiploma gehaalde. Hij werkte als postbeambte. Gezien de datum van overlijden moet Wim Aberson al kort na zijn arrestatie naar Duitsland zijn af gevoerd. Hij werd begraven in Husum. In de rouwadvertentie stond ook de naam van Jannie Buys vermeld. Hier was sprake van een drukfout. Jan nie heette eigenlijk Annie. Zij was de verloofde van Wim. De familie Buys woonde eveneens aan de Singel. Wim en Annie kenden elkaar sinds enkele jaren. Hun eerste ontmoeting dateerde van de winter 1939-1940, tijdens het schaatsenrijden op de Singel. Annie trouwde in 1946 met Barend Aberson, een broer van haar overleden verloofde. Barend werd ook wel Bob genoemd. Hun dochter, Wil van Dorsselaer- Aberson, heeft uit de nalatenschap van haar moeder nog een brief die Wim vanuit de gevangenis in Amersfoort naar zijn verloofde had gestuurd. Deze Grafsteen van Wim Aberson op het Erehof van de algemene begraafplaats van Huisduinen. (Foto Wout Smit.) Wim Aberson, in 1944 opgepakt op straat na spertijd. (Foto familie Aberson.) 111 Dubbel getroffen

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 29