Tas werd Engelandvaarders fataal Drama dompelde 70 jaar geleden vier Helderse families in de rouw Wout Smit Ineens werd het doodstil tijdens de altijd rumoerige lessen van meester H. Aberson op de Am bachtschool. Alsof de leerlingen aanvoelden dat in deze situatie elk geluid ongepast was. Adjunct directeur W.M. de Draaijer was met een strak gezicht het lokaal binnengestapt en had Aberson gevraagd me hem mee te komen. Een rechercheur van de Helderse politie wilde hem iets vertellen. Kort daarop keerde de 'smid', lijkbleek, terug om zijn jas en zijn hoed te halen, de klas in grote verwarring en onzekerheid achterlatend. Oud-leerling Klaas Jellema herinnert zich die zaterdagmorgen in 1943 nog als de dag van gisteren. "Aan het gezicht van meester Aberson was duidelijk af te lezen dat hij ernstig overstuur was. Van de concierge hoorden we wat er aan de hand was. Zijn oudste zoon Jan was overleden. Het maakte op ons, jonge jongens, een enorme indruk." Jellema Albert de Gier, Engelandvaarder. (Foto Niod.) werd later een collega van Aberson. Hij gaf les in technisch tekenen. Op 22 februari 1943 verscheen een over lijdensadvertentie in het Dagblad voor Noord-Holland: "Heden bereikte ons de ontstellende tijding van het overlijden op 16 Februari van onzen geliefden oudsten Zoon en Broeder Hendrik Jan Aberson, in den ouderdom van 27 jaar." Onder tekend door: H. Aberson, G. Aberson- Boelhouwer, Barend, Antony, Hendrik, Willem Hendrik, Jannie Antonia en Greta Cornelia. Den Helder, Singel 72. Jan Aberson was een jaar tevoren opge pakt. Samen met Albert de Gier, Jaco bus Christaan Kwinkelenberg en Chris- tiaan Jan Reijers. Ze hadden geprobeerd naar Engeland te vluchten, maar het weer zat tegen en een tas met geheime stukken werd hun uiteindelijk fataal. De vier werden opgesloten in het Oranje hotel in Scheveningen. In deze Duitse strafgevangenis, waar Jan Campert het bekende gedicht 'De achttien doden' schreef, werden ze verhoord. Vier Kees Kwinkelenberg, Engelandvaarder. (Foto Niod.) maanden later werden ze overgebracht naar de Kriegswehrmachtsgefangnis, Oude Gansstraat 164 in Utrecht. Daar volgde hun berechting. Vervolgens wer den ze op transport gesteld naar con centratiekampen in Duitsland. Jan Aberson, Engelandvaarder. (Foto familie Aberson.) 107

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 25