De enige overlevende van de 016 JanT. Bremer De 016 in de Buitenhaven. (Fotoarchief Onderzeedienst.) Het was in 1954 dat ik, zo juist 'afgezwaaid' als dienstplichtig mi litair, benoemd werd tot onderwij zer aan de Koningin Julianaschool. Een zogenaamde opleidingsschool in een 'semi-permanent' gebouw aan de Javastraat in Den Helder. Het hoofd der school, de heer A. Lever, had mij de derde klas toege wezen. We zouden nu zeggen groep 5, leerlin gen dus die kort na de oorlog geboren waren. Ik herinner me nog goed dat één van de kinderen, Harrie de Wolf, op een dag met een verhaal kwam waarvan ik dacht: wat een fantasie heeft deze jongen, toch maar eens met z'n ouders praten. De jongen vertelde namelijk dat zijn vader de enige overlevende was van een onderzeeër die in de oorlog in de Indi sche wateren op een mijn gelopen was en gezonken. Zijn vader had dagenlang gezwommen. Eerst samen met een paar anderen en later alleen. Tenslotte was hij door een inheemse visser in een prauw gered. En zo kwam ik bij Harrie thuis waar zijn vader, de marineman Cor de Wolf, het verhaal in grote lijnen bevestigde. Alleen dat dagenlang zwemmen vond- ie wat overdreven. Het was, schatte hij, zo'n anderhalve dag, niet meer dan 36 uur! Oorlog met Japan Bij het uitbreken van de oorlog met Japan bevonden zich vijftien Neder landse onderzeeërs in de Indische wateren. Enkele dagen na de aanval op Pearl Harbour (7 december 1941) kwam de O 16 (41 bemanningsleden) op patrouille naar het gebied aan de oostkust van het schiereiland Malakka Het vertrek van de 016 op 24 april 1939 vanuit Den Helder. De reis gaat via het Suezkanaal naar Nederlands Indië. (Fotoarchief Onderzeedienst.) 103

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 21