Het westelijke deel van het werfkanaal met rechts het gebouw van de stoomwerkplaats (thans gebouw 60) en een daar afgemeerde torpedoboot van de G-klasse. Aan de vele uit het dak stekende dunne pijpen is te zien, dat het verder gelegen gebouw (nu gebouw 52) als smederij was ingericht. Gezicht op de uiterste zuidwesthoek van Willemsoord met rechts nog net zichtbaar het houten gebouw van de ketelmakerij. Volgens een uit 1866 daterende plattegrond van het etablissement bevond zich een gloeioven op de plaats waar de foto een lage uitbouw op de westelijke kade laat zien. De iets verder op deze kade zichtbare gemetselde schoorsteen wordt op die zelfde plattegrond aangeduid als de stoomschoorsteen. Tussen gloeioven en stoomschoorsteen was een weegkraan opgesteld. (nu gebouw 52) - de aanleg zien van 20 werkbanken, 8 smidsen, 10 blaas balgen, een kopersmelt- en een koper- soldeervuur met blaasbalgen, schoor stenen, hijsbalken enzovoorts in de stoomwerkplaats en in de ketelmakerij. Ook werd in 1864 een ijzermagazijn ingericht in het oorspronkelijke dok- machinegebouw (nu gebouw 47) van het oude gegraven dok (dok I). Bij die gelegenheid werd de schoorsteen van dit gebouw afgebroken. Om het vervoer van ketels en zware machines over het terrein te vergemakkelijken werd een spoorbaan aangelegd, die het torentje (gebouw 4), het ijzermagazijn, dok I, de stoomwerkplaats en de ketelmakerij met elkaar verbond. Ook na het tot stand komen van de Helderse waterleiding in 1856, bleef het Het houten stoomfregat Zr. Ms. 'Evertsen' (1854-1921viel op 12 oktober 1866 de eer te beurt om als eerste schip droog te worden gezet in dok II op de Rijkswerf. Het schip was op 28 mei 1863 ook al als eerste door de vernieuwde zeedoksluis in het natte dok gehaald. Op de afbeelding ligt het schip in de latere gedaante van logementschip Hr. Ms. Neptunusin het natte dok (het bassin) van Willemsoord ter hoogte van de huidige (bij gebouw 51 behorende) scheepsbouwhellingen. De zich ter plekke bevindende kade is opgetrokken in basaltsteen. De achter de boeg van het schip zichtbare gemetselde schoorsteen behoorde bij het nieuwe pomphuis. 98 Hr. Ms. Neptunus. NIEUWEDIEP.

Levend Verleden - Den Helder | 2012 | | pagina 16