Ingekwartierde Russen in Den Helder Wilma Eelman Inleiding De invasie van Engelsen en Russen in augustus 1799, waarover Jan T. Bremer in het vorige nummer van dit blad meer vertelde, had grote ge volgen voor de burgerbevolking van Texel tot Akersloot. Boeren, burgers en buitenlui kregen te maken met plundering, inkwartiering en een mis lukte oogst. In het Familie-archief De Lange in het Regionaal Archief Alkmaar berust een dagboek, waarin een Oudeschilder huisvrouw de wederwaardigheden van haar familie op Texel en in Den Helder beschreef van 22 augustus tot en met 19 november 1799. Hier volgt eerst een gedeeltelijk hertaalde versie van de voor Den Helder relevante fragmenten. Het dagboek 22 Augustus 1799 Nadat een geruime tijd de Engelse sche pen op onze kusten gekruist hadden en dikwijls zo nabij waren dat men vast dacht [dat] zij binnen zouden zeilen in dien dit mogelijk was, waren we einde lijk op donderdag 22 augustus zeer ont hutst omdat er een vloot van 150 zeilen op onze kusten aankwam. Toen de wind zo begon op te steken dat ze gedwongen waren zee te kiezen, moesten velen hun ankers staan laten en de touwen kappen. Vrijdag, zaterdag en zondag liepen voorbij en men zag er 20, soms 50, doch [ze] konden de kust niet naderen door de harde wind. Maar maandag de 26e was het heel schoon weer en verzamelde zich zulk een vloot dat het wel een ganse bossage scheen te zijn. Wentel Claas [liepen van ons huis in Oudeschild] naar de Lootsenduijn aan Den Hoorn om te zien wat zij zouden ondernemen en of ze binnen zouden zeilen, een onderneming die alle loodsen als onmogelijk stelden om dat alle tonnen waren opgenomen. Dit bleek ook zo te zijn, terwijl een schip die het wilde avonturen heel schielijk aan de grond zat. Toen merkte men aan de seinen die gegeven werden, dat ze een landing zouden ondernemen. Grietje, ik en Lijsje wandelden 's mid dags 5 uur naar de Hooge Berg. Maar Hemel, wat kromp ons hart in malkan der, toen wij zo'n voortvarende macht zo dichtbij verzameld zagen. Elk pakte zijn beste goed bij elkaar, maar verlegen waar men 't zou brengen, terwijl men "Het landen der Engelschen tuschen Petten en Callantsoog op den 26 Augustus 1799", vervaardigd door C. Brouwer. In verband met de grote vraag naar prenten met dergelijke voorstellingen werd deze gravure waarschijnlijk na 1799 vervaardigd. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. 52 - - r Vu- W W

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 6