Hedendaagse Historische Voorvallen Willem van der Paard Juli 'Eertijds was er een prins in 't land, en nu die kale Fransen.' Zo maar komt deze regel uit een oud kinderliedje in mij op, als ik lees dat de voorzitter van de International Napoleontic Society onze burgemeester de gouden adelaar opspeldt. Dit bij de opening van haar congres in Fort Kijkduin op vier juli 2011. De burgervader maakt nu deel uit van de club die Napoleon vier dimensionaal belicht en steeds tot nieuwe ontdekkingen komt die zelfs de keizer versteld zouden hebben doen staan. Nee, het is niet alles goud wat er blinkt. Niet bij zijn 'bezoek' aan Den Helder, 200 jaar geleden, en ook nu niet. Voor de Nieuwe Kerk aan de Weststraat blinkt er evenmin goud: voor de tweede maal is de kerkelijke gemeente uitgeloot voor rijkssubsidie, broodnodig voor de restauratie. Daar voor moet 500.000 op de plank ko men. De oudste kerk van Den Helder mag niet verloren gaan, zoals haar do minee in 1864, Francois Haver Schmidt. Zeker niet, omdat er weer te weinig geld is. Het gebouw, zijn status, een fantastisch orgel, én Haver Schmidt, volgend jaar, 150 jaar geleden beroepen: zij alle zijn sleutels die de kassa kunnen doen rinkelen! Tijdens de vlootdagen - herstel: marinedagen - lo pen veel goudgerande officieren rond. Daar moet doorheen worden gekeken om de bezuinigingen te zien. Zo is de blauwe hap voor de veteranen ge schrapt. Een Belgische cateraar heeft de verkoop van etenswaren en dranken aan de bezoekers, van de Koninklijke Marine in de wacht gesleept. Daar sta je dan met de te vele en te dure plastic muntjes in de ene hand en een zak kou de Vlaamse friet in de andere. Desal niettemin blijven de marinedagen een topevenement, met high tech schepen als de Holland, en bijna historische, zoals de Minsk. Toch doet de aanblik van het tweelingzusje - enkele weken later - het verlangen naar een stevige kruiser groeien. Financiële crises en goud gaan hand in hand, en daarom van hand tot hand. U kent die adver tentie wel, waarop een meneer met een priemende vinger eist: "Ik wil uw goud!" Veel mensen verkopen in deze tijd geërfde stukken, zware gouden ringen, oorbellen, kettingen en horlo ges van opa en opoe, te vaak voor een appel en een ei. De opbrengst wordt ingezet voor bijv. een all inclusive va kantie, een rondje zomerkermis, of voor echt onontkoombare uitgaven. Ook dit is van alle tijden. Als niet aan onont koombare uitgaven kan worden vol daan, dan dreigt er rampspoed. Dat overkomt Sport City Exploitatie. Wat eens een goudmijntje was, is failliet. Onduidelijk is wie het gelag gaat beta len, de eigenaar, de exploitanten of de onderhuurders (sauna, sportschool e.d.). Vliegkamp De Kooy blijft onder vuur liggen. Deze maand dreigt de gemeente Texel roet te gooien in de uitbreiding van de off shore-vluchten. De rechter velt een gunstig oordeel: de gemeente Texel is geen belanghebbende. Mis schien wel logisch: verschillen van me ning tussen overheden vragen om be stuurlijke oplossingen. Sinds jaren staat wat eens het statig winkelpand van Hoogenbosch is, aan de Weststraat 65, te verkrotten. De eigenaar moet bij de lurven worden gepakt. Tot blijkt dat de gemeente het pand bezit, en geen lurven heeft. Zij doet weer beroep op Woning stichting; zo kan tenminste de gevel nog De Nieuwe kerk heeft een prachtig orgel. Foto's: W. van der Paard. De Marinedagen waren weer een succes, de Vlaamse catering was dat bepaald niet. 78

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 32