HUW Milieuvriendelijke gewasbescherming met behulp van Nieuwe hyacinten cultivars, zuidelijk van de Verlengde een moderne spuitinstallatie op het land van de familie Zuiderhaaks. Collectie T. Slot. Gouwenberg. Op de achtergrond de Rijksweg N9. Links het industrieterrein "Kooypunt". Collectie T. Slot. verkocht en werd het land geschikt gemaakt voor de bollenteelt. Stolpen werden gesloopt, of vervielen tot bouwval, om plaats te maken voor grote en moderne bedrijfsgebouwen. Zo ontstonden er ook loonbedrijven die gespecialiseerd waren en nu nog zijn om met allerlei moderne machi nes te draineren, planten, rooien en spuiten enz. Het is niet meer voor te stellen dat waar vroeger alle uiteenlopende gewassen geteeld werden zoals kool teelt, komkommerkruid (borage), vetzaad (veldsla), schorseneren, was- peen en dergelijke, nu alleen land voor de bollenteelt is.Vanaf 1960 werden er bunders gladiolen geteeld. Dat ging een aantal jaren goed tot dat het "droogrot", een gladiolen- ziekte die geen bestrijding kent, er een eind aan maakte. Uiteindelijk is het nu alles bollenland, veel voorjaarsgewassen maar ook heel veel zomerteelten als stekdahlia's, zaaddahlia's, zantedeschia's (arons kelk) en de lelieteelt. Daar het arbeids loon tegenwoordig hoog is, raakt men geheel aangewezen op de techniek wat goed zichtbaar is voor iedereen. Zoals grote tractoren met toebehoren als spuitbomen en kunstmeststrooiers, grote rooimachines en in de zomer be- regeninstallaties. Ook in de schuren ziet men machines vol hi-tech, pellijnen, spoelmachines en leesbanden, nu alles hyper modern. Dit zijn zeer dure inves teringen die toch weer door de bollen opgebracht moeten worden. Bloembollen en recreatie Als we nu door het Koegras rijden, in middels met mooie fietspaden, en zelfs in het voorjaar dwars door de bloeiende bollenvelden langs de kanoroute, zien we nog een enkele stolpboerderij met daarnaast grote moderne schuren. Zo zijn er heel veel stolpen gesloopt om plaats te maken voor de moderne bollenteelt. Let maar eens op de voor uitgang in de loop der jaren van de opbouw, een schuurtje werd loods ver volgens groter en of meerdere gebou wen per bedrijf. Ook de grootschalige bloembollenteelt is in deze moderne tijd niet meer weg te denken. Het is een oer-Hollands product dat met veel ervaring en vakmanschap wereldwijd bekendheid geniet. Maar toenDen Helder moest uit breiden! Boeren en bollentelers werden uitgekocht. Drooghe Weert met een oppervlakte van 485 ha moest worden gerealiseerd. Nauwelijks voor te stellen, nieuwbouw midden in het Koegras. Vanaf 1974 begon men met het afbre ken van stolpen, huizen, schuren en grondverplaatsingen. Het begin van landschapsveranderingen was niet meer te stuiten. Het werd landhonger naar nieuwbouw en recreatie. Noorder-Ha ven 85 ha. Het enige wat nu verandert zijn de namen van al die projecten zoals De Drooghe Weert dat opgedeeld is in woonwijken. Noorder-Haven werd s Heeren Loo en daarna Het Laar. Wat volgt? Golfpark Ooghduyne - Landal Greenpark-Beach Resort en dergelijke. De toeristenindustrie rukt op, campings breiden uit, rest inn' s verschijnen in het beeld. Structurele veranderingen als we gen, sloten, bruggen en omleidingen, de Koegrassers moeten tegen wil en dank mee veranderen. De vakmensen in de bloembollenteelt, die dit gebied heeft voortgebracht, moeten met lede ogen aanzien hoe deze kostbare gronden wegvallen aan alles behalve bollengrond. Het Koegras behoort nu nog met Zijpe en Anna Paulowna tot het grootste aaneenge sloten bloembollen gebied van de wereld. 75

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 29