Ontrukt aan de vergetelheid, aflevering 2 L. Lasschuijt In vier afleveringen schreef Yvel Dlawnurg (pseudoniem van Levy Grunwald) zijn herinneringen op die hij had aan Sally Manheim, een markante persoonlijkheid uit de voor oorlogse jaren in Den Helder. Hij doet dat in de Heldersche Courant van 20 april 1946, aflevering 1 met als titel "De Oude Helder een puinhoop". Een week later op 27 april 1946 volgt af levering 2 "Ontmoeting in Westerbork". Op 3 mei verscheen de derde aflevering "Burgemeester Ritmeester is een dapper man". Op 15 mei verschijnt het slot met als titel: "Ik ga nou naar Polen, daar zijn mijn kinderen ook". Salomon Manheim genoot al ver voor de oorlog grote be kendheid in de Ouwe Helder als smid. Zijn specialiteit was het vervaardigen van kachelpijpen. Ook dreef de familie Manheim in de Langestraat een win kel in allerlei huishoudelijke artikelen, van houten trappen, teilen en emmers tot kinderwagens en speelgoed. Het handelsmerk van Sally Manheim was zijn opgewekte levenshouding, hij hield van de Ouwe Helder en stond vaak bij stormweer op de dijk samen met een aantal oude jutters. Op vrijdagavond ging Sally samen met vader Meijer, moeder Sophia en zijn zus Roosje naar de synagoge op de Kanaalweg waarna dan in de huiskamer de sabbatkaarsen werden ontstoken. In de archieven is nog te achterhalen dat vader Meijer Jo- chem Manheim die zelf was geboren op 4 februari 1821, op 29 mei 1865 aangifte deed van de geboorte op 28 mei des s morgens om 5 uur van een zoon, Sa lomo Meijer, uit zijne huisvrouw Sophia Jacobson, geboren 4 augustus 1826 te Nijmegen. In de akte staat vermeld dat de familie woonachtig was in wijk C op nummer 119 maar daar zal de Lange straat toch wel mee bedoeld zijn? Ook staat er in dat de vader zonder beroep was en ook dat moet op een vergissing berusten want andere bronnen ver meldden als beroep van Meijer Jochem, koopman en fabrikant. Het huwelijk tussen Meijer Jochem Manheim en Sophia Jacobson was op 20 november 1855 gesloten te Nijmegen. In 1858, was Meijer Jochem al eerder op het stadhuis geweest om aangifte te doen van de geboorte van zijn dochter Roosje. Zij zou op 24 februari 1885 in het huwelijk treden met Levie Abraham van Gelder, de slager. Zij overleed in 1890 en van Gelder is toen hertrouwd met Leentje Woudhuijzen. Salomo Meijer Manheim trad in Den Helder op 14 juni 1893 in het huwelijk met Sara Grunwald geboren op 8 maart 1869. Getuige bij het huwelijk was o.a. op tachtigjarige leeftijd, de grootvader van de bruid Meier Schrijver. In de laatste aflevering van de artike lenreeks van Levy Grunwald heeft hij de uitspraak van Sally Manheim op getekend: "Ik ga nou naar Polen, daar zijn mijn kinderen ook". Dat maakt ons nieuwsgierig. Wie waren die kinderen en wat is er van hen geworden? Drie maal is Sally naar de burgerlijke stand geweest om aangifte te doen van de geboorte van één zijner kinderen. De oudste zoon was Meijer die werd gebo ren op 14 juli 1894 en die op 11 decem ber 1923 in Haarlem in het huwelijk trad met Roosje Prins die geboren was op 24 april 1890. Via de archieven ko men we te weten dat Meijer winkelier van beroep was maar wat voor winkel dat was staat er weer niet bij, misschien ook weer huishoudelijke artikelen. In het adresboek van Den Helder 1933 staat vermeld Manheim, M., winkelier, Koningstraat 37 en dat zal hem dan wel zijn. Noodgedwongen is de familie Manheim in de oorlogsjaren verhuisd naar de Uiterwaardenstraat 292 hs te Amsterdam. Meijer is overleden in Alkmaar op 25 januari 1945, hij heeft de bevrijding niet mogen beleven. Zijn vrouw Roosje Prins is in november 1945 samen met haar zoon Salomo teruggekeerd naar Den Helder en heeft De winkel van Manheim in de Koningstraat. 69

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 23