'rnmm "Aftogt der Engelsche en Russchen van de Helder in de maand november in 'tjaar 1799.Ets door H. Roosing uit 1800 naar een tekening door J.A. Langendijk (ad viv. delin., naar het leven geschetst. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. boeren geroofd en geplunderd hebben. Deze ochtend zagen we een 20 of 30 vaartuigen onder de Vlieter, vergezeld van 2 gewapende Engelse. Eerst dacht men dat het allen gewonden waren, maar het bleken met graan geladen vaartuigen te zijn, door hun genomen, zo van de Lemmer als [uit] andere plaatsen. Zondag 13 oktober. Het eerste gezicht was een vloot van 20 of meer Engelse schepen onder de Vlieter, die alle weer terug komen van de expeditie op de Zuiderzee. Zo dat het sterk achtruit gaat. Gisteren, zegt men, is er een schip van hun op 't Vlie verongelukt, waarop 240 zieken, die alle, op één na, mede vergaan zijn. Men gelooft het een schip met geld was. Indien dit zo is, zijn de slagen niet gering die de Engelsen treffen, want deze ganse expeditie zal zonder vrucht aflopen en onnoemelijke schatten gekost hebben, want de gun- jes guinea'sEngelse munten met een waarde van 21 shilling. Er gingen toen 20 shilling in 1 Britse pondgingen op Den Helder meer in zwang en in groter kwantiteit als te voren de zestehalven. Echter zullen nog heel veel er klappen van hebben, doch de winkelier wordt prompt betaald, zo er maar voorraad was, doch dat is op en rog- noch wit tebrood is er niet meer. Zodat [schoon] zuster zegt: 'we zullen nu wel zien moe ten Engels hard brood te krijgen'. Vanochtend hadden we 't genoegen een letter van ons lieve Naatje en ver dere waarde vrienden te zien. Dit was een verkwikking, zo groot, dat mij van vreugd de tranen uit de ogen barstten. Heden namiddag zagen we de schout bij nacht Story van Enkhuizen terug komen, 't welk ons deed denken [dat] Enkhuizen ook weer in handen van de Fransen is. Vrijdag 18 oktober. Alle [bij] ons inge kwartierde gasten vertrokken, ook de kapitein. Ze waren allen zeer voldaan en elk was vriendelijk in zijn dankbetui gingen over hetgeen ze genoten hadden. De kapitein was ook een heus mens en weigerde om 2 flessen wijn aan te nemen, wijl hij begreep dat wij het zelf nodig hadden. O, hoe verschillend zijn de mensen! Juffrouw Kikkert had er een die haar lekkere thee, welke zij nog in het busje had, meenam, omdat die hem zo lekker gesmaakt had. Dat beroofde haar van alles omdat ze sober voorzien geen thee meer had] en [thee] niet meer te krijgen was. Zaterdag 19 oktober. Alle winkels worden door de Engelse commandant afgevraagd hoeveel turf ze hebben. De huizen worden gemeten: hoe hoog ze van verdieping zijn, gelijk ook de kerk en de school. Zodat de harten weer zeer beklemd zijn, terwijl men voor inkwar tiering van de Engelse en Russische gewonden zorgt. Alle koeien worden in rekwisitie genomen, zodat ons beest al weg is, waar wij wintervlees van gehad 57 7S>

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 11