Haar komst kan ook helpen: op 18 mei opent Koningin Beatrix de Duinparkwijk in Nieuw Den Helder. Zij landt met een helikopter op vliegkamp De Kooy. Eerst bezoekt zij het verpleeghuis De Zeester. Allen die er moeten zijn, zijn er. Directeur Woningstichting Den Helder, de heer Seegers, toont trots zijn Duinparkwijk. Mevrouw Van de Wind begeleidt de Majesteit over de door haar man Ruud ontworpen monumentale bruggen, geïntegreerd, ingebouwd in het Duinpark. De vele aanwezige bewoners onderstrepen het feestelijke karakter van het bezoek. Basisschool Trimaran is er helemaal klaar voor en de leerlingen ook. Met hulp van Triade studeren zij een geweldig lied in voor de vorstin, dat haar zelfs verleidt tot mee zingen. Eveneens verleidt, nee, overtuigd, is de verzekeraar van Wokrestaurant Fort Kijkduin. Enkele tonnen voor herstel van de brandschade worden uitgekeerd. Niets ten nadele van het wokgebeuren, maar dit monument op die stek vraagt een meer indrukwekkende invulling. Indrukwekkend is sinds jaar en dag de Helderse iep. Jaren waart de kettingzaag langs paden en lanen. De iepen vallen als luciferhoutjes. Bomen die blijven staan, krijgen een spuit, en met succes. De iep blijft voor de stad behouden. Wel is er deze maand een berg zaad neergedwarreld; overal. Dat gebeurt meestal als bomen ziek zijn. Misschien een bijwerking van de IZBP (iepziektebestrijdingsprik). Ziek is de gemeentebrandweer zeker niet. Op zaterdag 28 mei viert zij haar 250-jarig bestaan. Veel bezoekers trekken naar de kazerne aan de Bastiondreef. Door de tijden heen blijft met name de jeugd gefascineerd door het spannende werk van de spuitgasten. De maand eindigt met het afwijzen van een nieuwe naam voor de stad: de gemeenteraad spreekt zich uit tegen 'Den Helder aan Zee'. Uiteraard verpakt de politiek die boodschap: van 'Laten we een referendum houden' tot 'Een goed idee, maar wij laten een ieder daarin vrij'. Oude tijden herleven met zeilende vrachtschepen in de Helderse haven. De Tres Hombres keerde terug uit het Caribisch gebied met een ruim vol rum. Pinksterweekend betekent kermis in Huisduinen met natuurlijk de zweefmolen. Een plaatje, daar, rond het Schipperscafé. De mannen en vrouwen, de bemanning, op deze schepen, wat staan zij ver af van het pensioenakkoord, van bezuinigingen op kunst en cultuur, van de Eurocrisis. Zo zou menigeen willen leven, maar ook kunnen? Een rondje het echt worden gebouwd? Een totaal andere vraag is, zal hij hem lopen? Peter van der Star speelt Napoleon, is Napoleon. In dit jaar waarin herdacht wordt dat de keizer de stad 200 jaar geleden vereert met een bezoekje, wordt de Corsicaan nu ingezet voor de promotie van de stad. Eén idee Juni De maand juni brengt oude tijden terug. Na zeven maanden meert de Tres Hombres af in haar thuishaven, met pure rum aan boord. De douaniers staan het zeilend vrachtschip likkebaardend op te wachten. Dat wordt inklaren. Door de eeuwen heen blijft het een spannend jongens- (en in deze tijd niet minder) meisjesboek. Zwalken over de wereldzeeën en oceanen, in storm en met windstilte, en daarna exotische havens aandoen, waar rijke lading wacht. Met haar evenknie, de Morgenster, is de romantiek compleet. kermis Huisduinen brengt gewoon gezelligheid. De zweefmolen draait dat het een lieve lust is. Daarna gaan wij het hoofd weer breken, over alles en niets. Het nieuwe Gemini-ziekenhuis komt nu in 2012. Er wordt onderhandeld over het geld en dat vergt meer tijd, omdat de bouw van het Alkmaars ziekenhuis kennelijk onlosmakelijk is verbonden met de bouw van ons ziekenhuis. Zal 46

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 48