schuil onder een deken van rottend vis, terwijl de zeebonken feesten. Hij is er, als de geschiedenis zelve, Jan T. Bremer. In woord en geschrift houdt hij het verleden boeiend. Velen zijn op 27 april naar de Vredeskerk getogen om Jan te horen vertellen over de oorlog, nog één keer. Zijn lezing blijkt een toegift als de burgemeester hem de zilveren erepenning van de stad overhandigt. Het verleden maakt hem rijk; niet zozeer met pecunia, hoewel. Eerder met het zien genieten van zijn lezers en toehoorders, en met een onderscheiding hier en daar. Op 28 april opent admiraal b.d. Van Duyvendijk het brughuis. Op het mooiste plein van Den Helder staat nu de brug van het fregat De Ruyter. Een prachtige attractie, op een plein in de vorm van het schip. Uit eenzelfde gedachtengang is ooit op het Julianaplein het fundament van een kathedraal neergelegd. In tijden van bezuinigingen maken menselijke hersenen rare kronkels. Het Hoogheemraadschap wil van zijn historische molens af, de gemeente Den Helder van het merendeel van haar gebouwen. Eind vorige eeuw vindt een vergelijkbare operatie plaats. Veel 'tafelzilver' ging toen voor 1 per pand van de hand. In de verkoop gaan onder andere het dorpshuis in Huisduinen, de Maranathakerk in de Visbuurt, het monumentale pompgebouw (in gebruik als uniek gastatelierEen deel gaat naar Zeestad. Ja, als er niets te ontwikkelen is, dan maar beheren. Een milde regen stoft de maand af: de majesteit eert 21 Nieuwediepers met een lintje. Ter ere van haar verjaardag verzorgt de Marinierskapel der Koninklijke Marine een keurige taptoe op het Bernhardplein. Een beetje vreemd is het afmarcheren, aan het eind. Amper uit het zicht van de toeschouwers stopt de muziek abrupt. Misschien een uitstoot beperkende maatregel? Vorig jaar zou een enthousiaste mevrouw in de voorste rij hebben gezegd: "Daar hebben wij het nu even niet over." Mei De maand begint met viering en herdenking. Op 4 mei zijn er herdenkingen. Den Helder gedenkt als weinig andere steden hen die hun leven hebben gelaten. Het zijn van Marine- en havenstad, de daarbij behorende geschiedenis en de verschillende bevolkingsgroepen zullen hierbij van invloed zijn. De 4e mei begint op het Huisduiner kerkhof met bloemlegging op de graven van Helderse verzetsstrijders, gevolgd door de herdenking van omgekomen bemanningsleden van de Koninklijke Marine en koopvaardij bij de Vijfsprong en s avonds bij het Vliegermonument aan de Tweede Vroonstraat en het verzetsmonument aan de Prins Hendriklaan, mét zangsolo van mevrouw Iserief. De rouwkransen en bloemstukken zijn, zoals altijd, prachtig. Bloemisten als Van Amersfoort en De Lisdodde beheersen het traditionele handwerk tot in detail. Dat doet ook onze niet echt meer nieuwe stadsdichter Jack Beneker met zijn gedicht 'Den Helder 4 mei 2011'. Uit de tijd van rampspoed schrijft hij een brug naar vandaag, met als kostbare plicht een samenleving in verbondenheid. Enkele staan er nog, betonnen bunkers uit '40 - '45; meestal op het erf van een bollenbedrijf. Zij staan in de weg en daarom dreigt de sloop. Dat is gelukkig moeilijk, want bunkers zijn in de samenleving van nu en morgen blijvende gedenk- bouwsels. De Buuren van Pieck weet aan dreigende sluiting te ontkomen. Even lijkt het doek te gaan vallen. De heer Van Tol gebruikt de herkansing met een nieuw concept: 3 gangen a la carte voor de vaste prijs van 17,95. Het moge duidelijk zijn dat de wijnkaart roet in het eten kan gooien. Het proberen meer dan waard! Dat zal ook de gemeente hebben gedacht bij het inhuren van het Duitse bedrijf Alba Stadte- und Industriereinigung voor het bestrijden van groen op paden en trottoirs. Voor wel heel weinig geld denkt dit bedrijf de klus te klaren. De concurrentie spreekt van het voorbij gaan aan de veiligheidseisen; volgens de rechtbank is er niets aan de hand met deze aanbesteding. Europa wordt voelbaar tot op het trottoir. Het Duitse bedrijf heeft het weer mee. Aanhoudende droogte bestrijdt kruid én onkruid. Al wat groeit en bloeit is kurkdroog. Ten zuiden van Julianadorp, in Schoorl en Sint Maartenszee breken duinbranden uit; de Helderse duinen blijven (vooralsnog) gespaard. In het eerste weekend van mei zijn de open dagen van de Oranjerie. Ongelooflijk mooi is die Groene Parel, te midden van de drukte van alle dag. Hoewel, die drukte valt wel mee. In de Spoorstraat, de Keizerstraat en de Beatrixstraat staan schrikbaar veel winkelpanden leeg. Af en toe vestigt zich daarin een 'outlet center' of een anti-kraak club, als teken van de teneergang. Wie of wat Den Helder moet helpen, is voor velen een vraag, doch voor een groep Christenen een weet: zij roepen de inwoners op om samen te bidden, samen een boodschap naar Hem te sturen. De organisatie God4U denkt dat het dan goed komt met onze stad. Een "Groene Parel" midden in de stad, de Oranjerie met prachtige Japanse tuin. 45

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 47