"5 Spijkerbuurt voor 1832. C 1044. Een klein huisje, klasse 28. Op pervlakte van 24 ellen. Ontstaan door splitsing van C585. Samson Former Luyt uit Nieuwediep is eigenaar. C 1045. Een huisje in de klasse 27. Op pervlakte van 73 ellen ontstaan uit de hiervoor genoemde C 585. De eigenaar is Cornelis Former, een scheepsjager. Een sleutel. Nog ouder In de legger10 van Jan Gout, die het pand C 1042 bezit, staat dat hij ook een ander pand in zijn bezit heeft gehad, namelijk het pand op perceel C 429. Dit pand is voor 1835 omgenummerd omdat het is vergroot. Maar wat veel belangrijker is voor het onderzoek, perceel C 429 is het laatste kadaster nummer in de OAT, de Oorspronkelijk Aanwijzende Tafel. Dat betekent dat dit perceel van 1832 of vroeger is en dat de Spijkerbuurt in dat jaar 1832 al bestond. Waarschijnlijk al in 1827. De vroegste datum die genoemd wordt bij de minuutplan van "Buijtenveld". Op de oudste kadasterkaart die ooit van het \NoordhollandT Kanaal Heldersch Kanaal Spijkerbuurt en het Spoorwegbassin. De Spijkerbuurt wordt grotendeels opgeofferd aan het Spoorwegbassin. Is de nieuwe grens). Buijtenveld is getekend door F. J. Nautz, landmeter van de eerste klasse, staat het wijkje. Het perceel C 429, later C 599 en vervolgens C 1034 is er op terug te vin den. Het pand kende diverse eigenaren waar onder Willem Kaars Sijpesteijn fabrikant uit Crommenie. Dus een pand van belang en hoogstwaarschijnlijk een 'tappersaffaire'Het was gelegen vlak bij de tol bij de ingang Helder en het Nieuwediep. Vlak bij het pas gegraven Helders Kanaal, het Groot Noordhol lands Kanaal met zijn sluizen en de Binnenhaven. En aan het einde van een oud pad door het Buitenveld vanaf de Sluisdijk. Een prima plek. Rond 183011 woonde er Jan van Oud Broekhuizen, die van beroep tapper was. Andere namen, die ook genoemd worden in de OAT, in deze buurtschap zijn o.a. Franciscus Kaasen, Pieter Mooij, Evert Rijkers, Jan Vennik, Jurriaan van der Wal (aannemer). Spijkerbuurt blijkt van voor 1832 te zijn12. Het buurtje heeft tussen 1827 en 1929 vele ingrijpende veranderingen meege maakt. Naast de vele veranderingen aan de panden en percelen in de buurtschap is de belangrijkste en ingrijpendste ver andering de aanleg van het Spoorweg bassin geweest. Vele pandjes zijn toen verdwenen. Er kwam water voor in de plaats. Wat bleef waren wat pandjes aan de oostelijke kant van Spijkerbuurt. In de adresboeken zijn dan nog wat na men te vinden. Zo woonden 2 "visschermannen" op de nummers 132 en 133. De eerste visserman R. de Vries op 132 en de andere visserman K. de Vries op 133. Daarnaast woonde K. Brinkman op 134 die het beroep van kanaalwachter uit oefende. Op Spijkerbuurt 135 woonde J. J. Desta die conducteur der artillerie13 was. In 1898 stonden er toen nog twee oude oorspronkelijke pandjes. Ook deze pandjes zijn opgeruimd toen de oude Bassinbrug werd vervangen door een rolbasculebrug die veel hoger lag Er kwam een breder dijklichaam te liggen. Het betekende ook het einde van Welte vreden. Gelukkig bezit onze vereniging er een fantastische foto van. Misschien ligt de tjalk uit de advertentie daar wel afgemeerd. G. den Ouden 42 Tol C 429 S Oorspronkelijke Spijkerbuurt

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 44