"4 T O E K O MS TIG ONRUST Overzicht Spijkerbuurt. Bewerkt detail kadasterkaart 1845. in een drietal secties. De sectie A om vatte Helder, de sectie B Huisduinen en sectie C Buitenveld. In de OAT van de sectie C komt inderdaad een tolhuis voor. Onder nummer C 100b staat in het OAT: 'tolhuis van het Departement van Waterstaat met een oppervlakte van 57 ellen5. Het pandje ernaast, 100a is ook van Waterstaat en is een opzichter woning van 49 ellen6. Ook op een plattegrond van den Helder van Herms Coster Zoon uit 1864 staat het tolhuis tussen de brug over het Helders Kanaal, de Willemsbrug, en de Bassinbrug in. Op de kaart van Berkhout en Co uit 1894 staat het tolhuis ten zuiden van de Bassinbrug. Dus voor men de gemeente Helder in kon gaan. Op dezelfde kaart uit 1894 van Berkhout en Co zijn On rust en Weltevreden terug te vinden als nummer 126 en 127. Nu alleen nog de Spijkerbuurt. Andere kaarten waarover ik kan beschikken noemen de Spijkerbuurt niet. En toch moest het gevonden worden vlak bij Onrust en Weltevreden. tot en met 1889 minstens achttien maal genoemd. De krantenberichtjes zijn zeer wisselend van inhoud en bestaan bijna altijd uit advertenties of medede lingen van het gemeentebestuur. Slechts eenmaal, in 1861, komt de Spijkerbuurt echt in het nieuws. Het Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep meldt dat er een brand gewoed heeft en dank zij adequaat optreden van de brandweer is veel onheil voorkomen. De belenden de gebouwen werden van het vernielend element gespaard. Advertenties zijn een bron van informatie, zo ook deze. Daar horen ook die advertenties bij waarin een enorme partij cokes door Van der Wal wordt aangeboden of gevraagd wordt een verloren 'Engelse hooivork' terug te bezorgen. Een tweetal adver tenties van deurwaarder J.W. van der Wal Cz brachten me aanvankelijk op een dwaalspoor. De zin "Liggende in de Binnenhaven bij de Spijkerbuurt, aan 't Nieuwediep" was lastig te rijmen met de plek van Onrust en Weltevreden. In de Binnenhaven aan 't Nieuwediep, waar mocht dat dan wel zijn? Een volgende bron: De kranten uit Helderen Nieuwediep Gelukkig kan een ieder die dat wil oude kranten uit Helder inzien7 - De Spijkerbuurt wordt in de periode 1844 Gelukkig bevatte één van de adverten ties een aankondiging van een publieke verkoping in 1851. Hier werd door de notaris J. Schoon o.a. een opstal van een huis in de zogenaamde Spijkerbuurt aangeboden. Op grond van het domein met het kadasternummer C 1039. Een uitgelezen kans om de Spijkerbuurt te traceren. Uit mijn voorgaande onder zoekingen wist ik dat C 1039 in 1844 of 1845 was uitgegeven. Maar waar? Aan het Nieuwediep was geen perceel met het kadasternummer C 1039 te vinden. Dat schoot dus weer niet op. Gelukkig heb ik toegang tot kadasterkaarten uit de periode 1830 - 1865. Op de kadas terkaart die gedateerd is met 1841, maar duidelijk in de jaren erna is bijgewerkt, vond ik uiteindelijk het betreffende perceel met opstal. De term "aan het Nieuwediep" uit de advertentie voor de overdekte tjalk bleek niets anders te betekenen dat het perceel in het deel van de gemeente te vinden was met de naam Nieuwediep. Van wie waren de pandjes? Wie woonden er rond 1845 in de Spij kerbuurt? Aan de sectienummers is goed af te lezen dat de percelen C 585 - C 592 ouder zijn dan de percelen met een kadasternummer boven de 1000. In principe is het zo dat de lagere num mers ouder zijn dan de hogere. Al blijft het wel oppassen geblazen. Zo weet ik dat perceel Cl034 van oudere datum is. Evenals de percelen Cl048 en C 1049. Perceel C 1048 is het tolhuis en Cl049 de opzichterwoning. Of de eigenaar zelf in zijn pandje woonde is niet altijd duidelijk, maar als meerdere panden van één eigenaar waren, dan moest er wel sprake zijn van verhuur. De percelen C 585 tot en met C 592 Deze pandjes zijn allemaal van voor 1840. C 585. Een huis met een erf. Groot 61 ellen. Eigendom van de weduwe Fran- cissus Kaasen. Deze weduwe bezat in totaal 4 panden. Naast dit pand was ze ook eigenaar van 3 pandjes in Strood- orp. (C740-C741) C 586. Een huis met een erf. Groot 84 ellen. Eigendom van Albert Jansen, timmerman op Willemsoord. Albert 40

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 42