Napoleon is wel populair als naam voor honden, katten en paarden. Keizer Napoleon koos voor zijn paarden heel andere namen. Zo noemde hij het witte paard, waarmee hij triomfantelijk als overwinnaar op schilderijen staat afgebeeld, 'Marengo', naar de Slag bij Marengo in Italië in 1800. Tijdens de slag bij Austerlitz (1805) en de Slag bij Waterloo (1815) bereed hij deze opvallende Arabische hengst ook. Het paard werd tijdens de slag bij Waterloo buitgemaakt door een Britse officier. Na de dood van Marengo werd zijn Napoleon op skelet tentoongesteld in het National Army Museum in Londen, waar het nu nog te bewonderen is. Varkens In Frankrijk bestaat een oude wet die nog altijd van toepassing is en die boeren verbiedt om varkens Napoleon te noemen. George Orwell schreef tijdens de Tweede Wereldoorlog de roman Animal Farm, waarin hij twee varkens, Napoleon en Snowball, met elkaar een machtsstrijd laat uitvechten. Onder het bewind van Napoleon werd in Nederland het Burgerlijk Wetboek ingevoerd, de 'Code Civil', ook wel 'Code Napoleon genoemd. Daarin waren regels voor de burgerlijke stand opgesteld. Dat betekende dat geboorte, huwelijk en overlijden verplicht moesten worden geregistreerd bij de gemeente. Namen kregen daardoor hun definitieve vorm. De naam van Napoleon is verbonden aan vier kleine plaatsen in de Amerikaanse staten Ohio, Missouri, Michigan en Indiana. Napoleon zijn paard Marengo (J.L. David, 1800). kennen we als een snoepje, ook wel Napoleonkogel genoemd. 'Coup Napoleon' staat bekend als een standaardcombinatie bij het dammen. Bugatti bouwde in de jaren 30 de Coupé Napoléon, een zeer exclusieve auto. Door de beurskrach is het maar bij zes exemplaren gebleven. Enkele fruitsoorten dragen de naam van Napoleon, zoals de kers 'Bigarreau Napoleon' en de peer 'Beurré Napoleon'. Onder de rozensoorten is de Rosa 'Chapeau de Napoleon' een oude bekende. Deze sterk zoet geurende roos dateert van 1827 en wordt ook Rosa 'Cristata' genoemd. Kenmerkend aan deze soort zijn de knoppen. Die lijken echt op de hoed van Napoleon. Wout Smit Bronnen Regionaal Archief Alkmaar, Bevolkings register Den Helder, Voornamenda- tabank Meertens Instituut, Geneanet. org, Heldersche en Nieuwedieper Courant, Nieuwe Courant van Den Helder, Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep. timmerde wel met 'Napoleon' aan de weg. In de lijsten met meest gewilde namen ontbreekt tegenwoordig die van Napoleon. Toch zijn er nog wel ouders die deze naam voor hun kind kiezen. In 2006 kwam de naam in Nederland 59 keer voor als eerste naam bij jongens en 143 keer als volgnaam. Bij meisjes kwam Napoleon vijfmaal voor als tweede of derde naam. De Utrechtse advocaat Dion Bartels, in 2009 geschorst wegens onbehoorlijke bedrijfsvoering en door zijn optreden tegen malafide vastgoedbeleggingsfondsen een bekende verschijning in het televisieprogramma van Pauw en Witteman, heeft als geboortenaam: Dénis André Napoléon. Naamdag Napoleon is een Italiaanse jongensnaam, die al in de middeleeuwen werd gebruikt. Het betekent zoveel als 'afkomstig uit Napels'. Er zou een heilige zijn met de naam St.-Napoleon in Alexandrië. Hij was het slachtoffer van de christenvervolgingen door Diocletianus (236-316), keizer van Rome. De kerkelijke feestdag van deze heilige wordt op 15 augustus gevierd. Dit was de geboortedag van Napoleon Bonaparte. Hij zou dus naar deze heilige vernoemd kunnen zijn. Andere bronnen zeggen dat de heilige Napoleon van Alexandrië nooit heeft bestaan, maar met instemming van paus Pius VI is 'geschapen' om Napoleon een naamdag te geven. Model stond Neopolus van Alexandrië, die in 304 door keizer Diocletianus om zijn geloof de dood was ingejaagd Tijdens het eerste en tweede keizerrijk van Napoleon werd de feestdag van deze kunstmatige heilige gevierd op 15 augustus. Na de slag bij Austerlitz in 1805 bepaalde de keizer dat zoons van vaders die onder zijn vaandels waren gesneuveld, de voornaam Napoleon aan de hunne mochten toevoegen. Keizer Napoleon gebruikte zijn voornaam zelf zelden. 37

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 39