wordt gesplitst. Het zuidelijke gedeelte komt in handen van aannemer/ projectontwikkelaar J.S. Janzen voor 2820 gulden. En de oudste zoon Petrus Johannes Napoleon Vennix verwerft het noordelijke gedeelte voor een bedrag van 2625 gulden. Enkele maanden later opent hij een winkel in schoenen, laarzen en leder aan de Loodsgracht. Rechter De jongste zoon, Napoleon Josephus Vennix, heeft belangstelling voor de schoenmakerij. Omdat hij nog te jong is (20) om zelfstandig een zaak te drijven, moet hij de hulp inroepen van de rechter. Op 16 juni 1864 meldt de Heldersche en Nieuwedieper Courant dat het kantongerecht hem toestemming heeft gegeven om handel te drijven in schoenen, laarzen en leer. Hij mag tevens het beroep van schoen- en laarzenmaker uitoefenen. Dat doet hij in het pand Hoofdgracht 28. Daar verkoopt hij warme vilten herenpantoffels voor f 2,25 en fijne stoffen dameslaarsjes voor f 3,50. Op 8 december 1864 volgt een gerechtelijke aankondiging, dat de Hoge Raad der Nederlanden aan Napoleon Josephus Vennix de rechten van meerderjarigheid heeft toegekend. Leerlooier Petrus Johannes Napoleon Vennix is inmiddels getrouwd met Marretje Dijker, afkomstig van Texel. Zes maanden later, op Tweede Kerstdag, dient het eerste kind zich al aan. Het is een zoon. Hij wordt vernoemd naar beide opa's: Napoleon Johannes. Zo heeft Den Helder weer drie Napoleons. In 1866 volgt de geboorte van een tweede zoon: Johannes Cornelis. De derde zoon, Petrus Johannes Napoleon, wordt geboren.op Texel. Had Marretje Dijker heimwee en wilde ze terug naar het eiland? Blijkens een advertentie in de Heldersche en Nieuwedieper Courant van 28 november 1869 heeft Napoleon Vennix zich met zijn gezin in Den Burg gevestigd. 'De ondergeteekende heeft de eer te berigten, dat hij heeft ontvangen eene ruime sortering schoenen en laarzen. Tot het maken en leveren derzelve beveelt hij zich beleefdelijk aan, kunnende men op eene prompte en soliede bediening staat maken. Ook koopt hij Huiden en Vellen. Burg op Texel. P.J.N. Vennix.' Den Helder is door de verhuizing van het gezin Vennix niet alleen een vierde Napoleon misgelopen, maar ook nog twee andere Napoleons kwijtgeraakt. Rotterdam Schoenmaker Vennix van de Hoofdgracht blijft alleen achter. Hij is Nieuwediep nog een aantal jaren trouw, maar dan vertrekt ook de laatste Napoleon uit Den Helder. Hij heeft een bruid gevonden in Rotterdam: Hendrika Elisabeth Beijerman. Op 25 juli 1877 trouwt hij met haar. Ze krijgen twee kinderen, Cornelis en Adolph. De naam Napoleon komt er niet meer aan te pas. In Frankrijk hebben de Napoleons al lang het veld geruimd. Napoleon Josephus Vennix overlijdt op 24 juni 1889. Waarom Jean Vennix en Elisabeth van Dooren in 1813 hun zoon naar Napoleon hebben genoemd, is niet bekend. Deden ze dat uit bewondering voor de Franse keizer of vonden ze het zo'n mooie naam? In elk geval waren zij niet de enigen die dat deden. In de negentiende eeuw, toen Frankrijk twee Napoleons als keizer had, was Napoleon populair als naam. Zelfs een lid van de Eerste Kamer in Nederland, de Brabander Sassen (1811-1876), heette Napoleon Franciscus Carolus Josephus. In Den Helder bleef de naam beperkt tot de familie Vennix, maar zij Rechts de Achtergracht Zuid Zijde tussen de Botbrug en Keizersbrug circa 1900. Na 1930 Keizersgracht. Jlchergracht Z,. Z,., den JCelder. 36 i 4 Lieh»«r. J. Sch»l»kmnp,

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 38