H A N DLIC T I N C. NAPOLEON JOSEPHUS VENNIX Mijn naam is: Napoleon Vijf leden van schoenmakersfamilie vernoemd naar Franse keizer Napoleon heeft jarenlang in Den Helder gewoond. Nee, niet Napoleon Bonaparte, maar Napoleon Vennix. Zijn ouders, Jean Vennix uit België en Elisabeth van Dooren, kozen de naam van Napoleon toen hij op 10 mei 1813 in Woensdrecht werd geboren. Keizer Napoleon was op dat moment al over het toppunt van zijn roem. Na zijn mislukte veldtocht naar Rusland in 1812 ging het snel bergafwaarts. In oktober 1813 volgde zijn nederlaag bij de Slag van Leipzig. In 1814 werd hij verbannen naar Elba. Napoleon Vennix trouwt op 2 mei 1839 met Johanna Pieternella Spigt in Den Helder. Hij is leerlooier en schoenmaker van beroep. In 1843 verschijnt zijn naam voor de eerste maal in het Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep: 'De ondergeteekende wonende aan de Kanaalweg alhier, adverteert dat hij dezer dagen ontvangen heeft een groot assortiment Heeren Laarzen, Soupiedschoenen, stoffen Bottines met en zonder knoopen, stoffen en gelakte Balschoenen; alsmede Dames Laarsjes, zwarte en gekleurde Knoopschoenen, satijne, verlakte, goudmaroqainen Schoenen, als ook geborduurde en andere Pantoffels, Napoleon Vennix.' Een jaar later laat hij 'zijne geëerde begunstigers' weten dat zijn schoenmakerswinkel en leerlooierij zijn verplaatst van de Kanaalweg naar het Nieuwediep, 2e Blok. Napoleon en Johanna krijgen drie zoons en drie dochters. De eerste zoon wordt Petrus Johannes Napoleon genoemd, de tweede Napoleon Josephus. Het aantal Napoleons in Den Helder groeit hierdoor naar drie. Deze situatie houdt aan tot 1863. Dan meldt de Heldersche en Nieuwedieper Courant: 'Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne Kinderen, mijn geliefde Echtgenoot, Napoleon Vennix, in den ouderdom van ruim 49 jaren. Nieuwediep, den 15 Januari 1863. J. Spigt, Wed. N. Vennix.' Het jaar daarop wordt het gezin door een nieuwe tegenslag getroffen. Lezers van de Nieuwe Courant van Den Helder komen onder de rouwadvertenties het volgende bericht tegen: 'Heden overleed in den ouderdom van ruim 54 jaren, Mejufvrouw Johanna Spigt, Weduwe Napoleon Vennix, diep betreurd door hare Kinderen en verdere betrekkingen. Nieuwediep, 9 Februarij 1864.' Nalatenschap De weduwe is nauwelijks begraven of notaris B. Werendlijn Smit kondigt een openbare verkoping aan van roerende en onroerende goederen, behorende tot de nalatenschap van wijlen de heer Napoleon Vennix en zijn onlangs overleden echtgenote. Het echtpaar heeft blijkbaar goed geboerd. Behalve een 'dubbele, nieuw gebouwde, in volle werking zijnde steenen leerlooierij, met de zich in de kuipen bevindende huiden en run, ter waarde van f 11.000,-', aan de Kanaalweg en een winkelhuis aan de Hoofdgracht worden nog andere woonhuizen te koop aangeboden. Voorts een aanzienlijke partij leder, huiden, run, schoenen en laarzen, gereedschappen, meubels, huisraad, inboedel, goud en zilver. De verkoping van onroerende goederen heeft plaats in lokaal Tivoli. De roerende goederen worden verkocht in het Heeren-Logement van C.L. Pedroli. De veiling is geen onverdeeld succes. Twee woningen aan de Achtergracht (zuidzijde 171 en 172) blijven onverkocht, alsmede een kraakschip met inventaris en boot. De leerlooierij Bij akte, voor het Ivantongeregt te Helder dd. 10 Junij 1864 gepasseerd (geregistreerd), is aan oud 20 jaar, te Helderzoon van NAPOLEON VENNIX en JOHANNA SPIGT, beiden overleden, ingevolge artikel 481 Burg. Wetb., HATCBIilCiTIlSfG verleend, bepaaldelijk om handel 4e drijven in SCHOENENLAARZEN LEDER en tevens het beroep van SCHOEN- en LAARZEN MAKER te mogen uitoefenen en dm hiertoe over zijne inkomsten te beschikken en deswegen de noodige overeen komsten en verbindtenissen aan te gaan. Helder, 11 Junij 1864. De Griffier van het Kantong er egt te Helder, Mr. D. P. H. ABERSON. Afkondiging ter voldoening aan art. 486 Burg. Wetb. Advertentie in de "Nieuwe Courant van Den Helder", 18 juni 1864. 35

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 37