Hendrik. Hij was met elf jaar in de zeedienst gegaan en had daar snel carrière gemaakt. In de Slag bij de Doggersbank (1781) raakte hij ernstig gewond aan het rechterbeen. Hij maakte reizen naar Indië en ontmoette in Batavia een vermogende vrouw met wie hij in 1784 aan Kaap de Goede Hoop trouwde. Dat huwelijk werd in 1806 ontbonden. Christiaan was al even trouw aan Napoleon als zijn broer Carel. Koning Lodewijk benoemde hem in 1807 tot gezant in Madrid. Na de aftocht van de Fransen in 1813 nam hij eveneens de wijk naar Parijs. Daar hertrouwde hij in 1820. Hij overleed in 1832. Hij werd in het familiegraf op Père Lachaise begraven. Franse roddelschrijvers voerden zelfs nog twee neefjes van Carel Hendrik VerHuell als mogelijke verwekkers ten tonele: Evert Christiaan (18) en Maurits (19). Er werd dus heel druk gespeculeerd. Koningin Sophie Goede bronnen wijzen toch weer in de richting van Carel Hendrik VerHuell. De tekenaar Alexander VerHuell (1822-1897) werd getroffen door de overeenkomst in stemgeluid tussen Napoleon III en zijn oudoom VerHuell. En een oud-privésecretaris van koningin Sophie verklaarde ooit dat zijn meesteres nooit getwijfeld had aan VerHuell als vader van de keizer. Koningin Sophie (1818-1877) was verwant aan de familie van Napoleon. De jongste en tevens laatst overgebleven broer van keizer Napoleon I, prins Jéróme, was getrouwd met de zus van haar vader, koning Willem I van Württemberg. Koningin Sophie en koning Willem III waren bevriend met Napoleon III. De koning bracht hem in 1861 een bezoek in Compiègne. In Haagse kringen deed het gerucht de ronde dat dit bezoek verband hield met een mogelijk huwelijk tussen de prins van Oranje en prinses Anna Murat, een kleindochter van een zus van keizer Keizer Napoleon kwam in 1811 te paard, (kroon)prins Napoleon arriveerde een halve eeuw later met dit elegante stoomzeiljacht "Jéróme Napoléon" in Den Helder ("Harper's Weekly", 17 augustus 1861). Napoleon I. Die geruchten staken opnieuw de kop op, toen de zoon van prins Jéróme, prins Napoleon Jozef Karei Paul Bonaparte, in 1864 onder de mom van een 'wetenschappelijke reis' naar Nederland kwam. Hij deed met zijn elegante stoomjacht Jéróme Napoléon ook Den Helder aan. Volgens de Nieuwe Courant van Den Helder leidde viceadmiraal G. Vogelpoot hem rond over Willemsoord, waar hij de rijkswerf, het marinehospitaal, de kazerne der mariniers en de leerzalen van de adelborsten bezichtigde. Indien het bezoek een wetenschappelijk karakter had, dan duurde het opvallend kort, slechts twee uur. Ook dat zaaide twijfel over het werkelijke doel van zijn komst. Omdat het jacht te groot was voor de sluizen van het Noord-Hollands kanaal, ging prins Napoleon in een huurrijtuig naar Amsterdam, waar hij koning Willem III en zijn oudtante koningin Sophie ontmoette. Of er daadwerkelijk pogingen werden ondernomen om een huwelijk te arrangeren tussen de Oranjes en de Bonapartes, is niet bekend. Prinses Anna Murat trouwde in 1865 met een Fransman. Kroonprins Willem was verliefd op gravin Mathilde van Limburg Stirum, maar zijn ouders wezen haar af. Hij bleef ongetrouwd en stortte zich in Parijs in het uitgaansleven. Daar stierf hij op 38-jarige leeftijd aan een combinatie van tyfus, een leveraandoening en uitputting. Wout Smit Bronnen: 'Admiraal van Napoleon', prof. Dr. L. Turksma, Walburg Pers, 1991; 'Hortense, de vergeten koningin van Holland', Thera Coppens, Meulenhoff, 2006; 'Lodewijk Napoleon, de Hollandse jaren, een reis door het leven van onze eerste koning', onder redactie van Karin Meeuwse, Karakter Uitgevers B.V. 2008; 'Lodewijk Napoleon, koning van Holland, een miskende Bonaparte', Christina de Munck, Hameland Pers 1997; Wikipedia; Nieuwe Rotterdamsche Courant, 16 oktober 1861; Nieuwe Courant van Den Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 6 april 1864; Heldersche en Nieuwedieper Courant, 7 april 1864. 33

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 35