Prins Napoleon Jozef Karei Paul Bonaparte bracht in 1864 een bezoek aan de rijkswerf Willemsoord. Zijn reis had een wetenschappelijk doel, maar het gerucht ging dat hij een prinses uit de familie Bonaparte wilde koppelen aan de prins van Oranje (schilderij Hippolyte Frandrin, 1860). De broer van Carel Hendrik VerHuell, Christiaan Anthonij, zou ook een kandidaat kunnen zijn voor het vaderschap van Louis Napoleon. Onderweg naar zijn standplaats als gezant van Spanje ging hij bij koningin Hortense in de Pyreneeën op bezoek (schilderij L.L. Boilly, 1811). tot 1870. De Frans-Duitse oorlog (1870- 1871) eindigde in een nederlaag voor hem. Hij vluchtte naar Engeland, waar hij in 1873 overleed. Zijn zoon Eugène kwam in 1879 bij een Engelse expeditie naar Zoeloeland om het leven. Nederlands onderzoek De hardnekkigheid van de geruchten over de afstamming van Louis Napoleon deed de oud-minister en oud-Kamervoorzitter P. Rink in 1936 besluiten een serieus onderzoek in te stellen. Daaruit bleek dat koning Lodewijk de hele zomer van 1807 afwezig was en in het buitenland kuurbadoorden bezocht tegen zijn gewrichtsreuma. Hij liet de ministers in die maanden notulen maken van hun vergaderingen die ze moesten bekrachtigen met hun handtekening. Tussen donderdag 4 juni 1807 en dinsdag 22 september vergaderden de ministers 40 keer, gemiddeld dus elke twee a drie dagen. Rink ontdekte dat Carel Hendrik VerHuell alleen op zaterdag 13 juni afwezig was, maar twee dagen eerder en twee dagen later was hij wél bij vergaderingen aanwezig. Uit zijn ministeriële correspondentie blijkt dat er in die tijd ook brieven van hem zijn uitgegaan. Op basis hiervan concludeerde Rink dat hij onmogelijk bij Hortense in het uiterste zuiden van Frankijk geweest kan zijn. Socioloog prof. dr. L. Turksma acht het evenmin aannemelijk dat VerHuell de verwekker is van Louis Napoleon. In zijn boek 'Admiraal van Napoleon' schrijft hij: 'De gang van zaken bij de conceptie van Hortenses derde kind, de latere keizer Napoleon III, was als volgt. Op 5 mei 1807 overleed Hortenses oudste zoontje aan de kroep. Voor herstel van de schok vertrok de moeder naar de Pyreneeën. Een derde zoontje werd geboren op 20 april 1808, 250 en geen 270 dagen nadat Hortense zich bij haar echtgenoot te Toulouse had gevoegd. Het kind kan iets te vroeg geboren zijn óf een andere natuurlijke vader dan Lodewijk hebben gehad.' Nog meer kandidaten Hortenses relatie met De Flahaut bestond nog niet, aldus Turksma, dus die valt ook af als kandidaat. Maar er bevonden zich wel andere heren bij haar, zoals Elie graaf van Decazes (toen 27 jaar) en de 37-jarige Nederlander Carel Adam graaf van Bylandt. Hij was adjudant van koning Lodewijk en bezocht Hortense later dikwijls op kasteel Arenenberg. Turksma: 'Verhuell was er wel degelijk, maar niet Carel Hendrik! Zijn broer Christaan was als gezant van Lodewijk op weg naar Spanje en hij bracht beleefdheidsbezoeken aan Hortense te Cauterts in de Pyreneeën.' Christaan Antonij VerHuell 1760- 1832) was de oudere broer van Carel 32

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 34