VerHuell weg moest uit Den Haag, antwoordde Lodewijk: 'VerHuell is een man van eer, een goed militair, maar in het geheel geen bestuurder en zeer wanordelijk in zijn uitgaven. Er is echter ook een reden van huiselijk gedrag die mij verplicht deze beslissing te nemen.' Hoewel Lodewijk als koning populair was bij de bevolking, deed hij het in de ogen van Napoleon niet goed. Zijn kritiek beu en bang dat Napoleon zijn legers op hem af zou sturen, besloot Lodewijk in 1810 af te treden. Hij had het gevoel niet alleen zakelijk maar ook privé te hebben gefaald. In het Paleis op de Dam, sinds 1809 het nieuwe onderkomen van de Koninklijke familie, woonden Lodewijk en Hortense ieder op zichzelf. De deuren tussen de privé-vertrekken van Lodewijk en Hortense waren dicht gemetseld. Lodewijk verdacht Hortense er zelfs van dat ze een spion was van Napoleon. Na zijn aftreden lijfde keizer Napoleon Holland bij Frankrijk in. Ex-koning Lodewijk vestigde zich als de graaf van Saint-Leu in Töplitz in Oostenrijk. Napoleon ontfermde zich over zich de kroonprins, Napoleon Louis. Le Moniteur meldde op 21 juli 1810: 'De keizer omhelsde het kind langdurig en zei: Kom mijn zoon, ik zal je vader zijn.' Een jaar later kreeg Napoleon, die inmiddels was gescheiden van Joséphine de Beauharnais en was getrouwd met Marie Louise van Oostenrijk, zelf een kind: Napoleon Francois Joseph Charles. Daarmee was de troonopvolging uit eigen kring verzekerd. Buitenechtelijk kind Hortense was al vóór de abdicatie van Lodewijk naar Frankrijk teruggekeerd. Zij veroorzaakte een schandaal doordat ze zwanger raakte en een kind kreeg terwijl ze al lang niet meer met haar man samenleefde. Op 21 oktober 1811 werd haar vierde kind, Charles, geboren. De vader van dit buitenechtelijke kind, dat later bekend zou worden als de hertog van Morny, was.Auguste Charles Joseph graaf de Flahaut de la Billarderie (1785-1870). De man op wie Hortense al jaren verliefd was, bleek toch haar minnaar te zijn geworden. Daarom werd ook hij genoemd als de mogelijke verwekker van Louis Napoleon in 1807. De liefde was echter niet blijvend. Na enkele jaren ruilde graaf De Flahaut de ex- koningin van Holland in voor een Parijse actrice. Hortense trok zich terug in slot Arenenberg in Thurgau (Zwitserland). Ze wilde zich niet laten scheiden van Lodewijk. In 1839 stierf ze, 54 jaar oud, aan baarmoederhalskanker. 'Hoe kan ik droefheid voelen bij de dood van iemand die in mijn leven al zo veel jaren geen enkele rol meer speelde?' zo reageerde Lodewijk op het bericht over haar dood. 'Ik kan hoogstens treuren om het feit dat mijn zoon zijn moeder heeft verloren.' Den Helder Na de abdicatie van Lodewijk kwam VerHuell in Franse dienst als vice- admiraal. Hij kreeg het commando over de scheepsmacht van de kust van de Noord- en Oostzee. Als zodanig verdedigde hij in 1813 Den Helder en de vloot die hij weigerde op te geven aan de Nederlandse belegeraars. Toen hij een half jaar later ervan overtuigd was dat de rol van Napoleon was uitgespeeld, capituleerde hij. VerHuell vertrok naar Frankrijk en liet zich naturaliseren tot Fransman. Zijn vrouw bleef met drie kinderen in Doetinchem achter, waar hij het buiten 'De Kemnade' bezat en waar hij van 1802 tot 1803 burgemeester was geweest. In Frankrijk kreeg hij een buitenechtelijke relatie met Marie-Thérèse Corneillan. Uit deze relatie werden twee kinderen geboren. VerHuell overleed in 1845. Hij ligt begraven in Parijs op het kerkhof Père Lachaise. En hoe liep het verder af met de derde zoon van Hortense en Lodewijk, Louis Napoleon? Hij werd in 1848 president van de Tweede Franse Republiek en na een staatsgreep in 1851 werd hij zelfs keizer. Napoleon III trouwde met de Spaanse prinses Eugenie de Montijo die in 1856 een zoon kreeg: Napoleon Eugène Louis Jean Joseph Bonaparte. De keizer was echter verre van een trouwe echtgenoot. Hij hield er tal van maitresses op na. Zijn keizerrijk duurde Louis Napoleon, van 1848 tot 1851 president en daarna tot 1870 keizer van Frankrijk, had mogelijk een Nederlandse vader. Hij trouwde met de Spaanse prinses Eugénie de Montijo. Uit dit huwelijk werd in 1856 Eugène, de latere Napoleon IV, geboren. 31

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 33