Liefdesavontuurtjes Het was dus niet onopgemerkt gebleven dat Hortense tijdens de afwezigheid van haar man afleiding zocht in liefdesavontuurtjes. Ze flirtte met de adjudanten van haar stiefvader en met andere mannen in de omgeving van keizer Napoleon. Vooral op Charles de Flahaut, officier en al jaren een vriend van haar man, had ze een oogje. In Holland verslechterde de verhouding tussen Hortense en Lodewijk. Ze leefden in paleis Huis ten Bosch zo veel mogelijk gescheiden. Dat bleef niet geheim voor de buitenwereld. Er werd openlijk over gepraat. Wanneer toen roddelbladen als Privé, Story en Weekend hadden bestaan, zouden ze een gouden tijd hebben beleefd. Een jaar na aankomst in Den Haag stierf de oudste zoon, kroonprins Napoleon Charles. Hortense weet zijn dood ten gevolge van kroep aan het slechte klimaat. Daardoor haatte ze Holland nog meer. Ze vertrok naar Parijs, liet haar tweede zoontje bij haar moeder achter en reisde door naar Auguste Charles Joseph graaf de Flahaut de la Billarderie was de grote liefde van Hortense. Zeker is dat hij de vader was van haar vierde kind. Maar hij wordt ook genoemd als de verwekker van Louis Napoleon (portret Jean Guèrin, Slot Arenenberg). de Pyreneeën. Tijdens haar verblijf in het buitenland werd de koningin van Holland opnieuw zwanger. De meest natuurlijke kandidaat voor het vaderschap van het derde kind was koning Lodewijk. Hij was Hortense nagereisd, niet alleen om haar te troosten na de dood van haar zoontje, maar ook om zijn huwelijk met haar te redden. Die poging faalde. In een brief aan Hortense, waarin hij haar voorstelde uit elkaar te gaan, schreef hij: 'De twaalfde augustus zag ik u terug in Toulouse. Ik heb mij in uw armen geworpen en onmiddellijk was ik ervan overtuigd dat na deze derde poging alles tussen ons voorbij was.' Koning Lodewijk geloofde niet dat Hortense van hem zwanger was geworden. Dat gevoel had hij ook al bij zijn eerste kind. Volgens hem was Napoleon de vader van dat kind, niet hij. Lodewijk was daarom ook niet aanwezig bij de geboorte en de doop van Louis Napoleon, in Parijs. Aan zijn broer de keizer liet hij weten van Hortense te willen scheiden, maar Napoleon stond dat niet toe. Knappe verschijning Iemand die regelmatig over de vloer kwam bij Lodewijk en Hortense in Den Haag, was VerHuell, toen minister van Marine. Hij kon het aanvankelijk goed hebben met de koning, die hem bevorderde tot admiraal en hem de eretitel 'maarschalk van Holland' verleende. Maar nog beter kon hij overweg met de echtgenote van de koning. Hortense was niet afkerig van zijn knappe verschijning en zijn avances. Hij zorgde er zelfs voor dat in de kerken niet alleen voor het zielenheil van de koning maar ook voor dat van de koningin werd gebeden. Volgens de historicus prof. H.T. Colenbrander had VerHuell een bijna amoureus getinte verering voor de 'engelachtige' koningin Hortense. VerHuell was een vertrouweling van Napoleon. Hij had de aandacht van de keizer op zich gevestigd door de wijze waarop hij de 'Bataafse flottielje' had opgebouwd en de schepen vervolgens via Oostende en Duinkerken naar Ambleteuse had overgebracht om daar te worden opgenomen in de Franse oorlogsvloot. Vijandelijke schepen uit Engeland probeerden deze overtocht bij het omzeilen van kaap Gris Nez te beletten. Bevelhebber VerHuell weerstond echter hun overmacht zonder een schip te verliezen. Op verzoek van Napoleon haalde hij Lodewijk in 1806 over het koningschap van Nederland te aanvaarden. En hij vergezelde de koning vaak tijdens zijn kennismakingsbezoeken met de bevolking. Het gerucht dat VerHuell een relatie met Hortense had, werd gevoed door zijn plotselinge overplaatsing naar Sint Petersburg. Lodewijk had hem met een gouden snuifdoos en een gouden degen uit zijn omgeving verwijderd. Hortense was toen bijna een half jaar zwanger. Keizer Napoleon verhinderde de overplaatsing naar Rusland en liet hem als ambassadeur naar Parijs sturen. Op de vraag van Napoleon waarom 30

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 32