Lodewijk Napoleon was in de ogen van zijn vrouw een onaantrekkelijke man. Ze leefden gescheiden. Door niet aanwezig te zijn bij de geboorte en de doop van zijn derde kind voedde Lodewijk de geruchten over de buitenechtelijke escapades van Hortense (C.H. Hodges 1809, Rijksmuseum Amsterdam). De Nederlandse zeeofficier Carel Hendrik VerHuell kwam als minister dikwijls over de vloer bij koning Lodewijk en zijn vrouw. Was hij de vader van Louis Napoleon? Onmogelijk, concludeerde oud-minister Rink, die de geruchten hierover onderzocht (L.A.G. Bouchet 1824, gemeentemuseum Arnhem). (1783-1837). Zij was de dochter uit een eerder huwelijk van Joséphine de Beauharnais (1763-1814), die in 1796 trouwde met Napoleon I (1769-1821). Hortense was dus de stiefdochter van de Franse keizer. In 1802 werd ze uitgehuwelijkt aan Lodewijk (1778- 1846), een van de broers van Napoleon. Daardoor werd zij ook de schoonzuster van de Franse keizer. Het huwelijk van Joséphine en Napoleon was tot dan toe kinderloos gebleven. Joséphine hoopte dat haar dochter een zoon zou krijgen, zodat Napoleon die zou kunnen adopteren en zich daardoor kon verzekeren van een opvolger. Hortense(18) en Lodewijk(23) voelden niets voor elkaar. Hortense vond hem somber, onaantrekkelijk en ziekelijk. Bovendien sleepte hij met zijn been. Niet voor niets werd hij 'Lamme Loetje' genoemd. Lodewijk vond haar buitengewoon oppervlakkig, lichtzinnig en irritant. Hij verdacht haar ervan dat ze een geheime verhouding had met zijn broer, Napoleon, haar stiefvader. Dat ze tegen heug en meug trouwden, bleek zelfs tijdens de huwelijksvoltrekking. 'Nooit was een trouwplegtigheid treuriger', zo schreef Lodewijk later. 'Nimmer gevoelden twee echtgenoten levendiger de gewaarwording van alle de ijselijkheden van een gedwongen en kwalijk geplaatst trouwverbond.' Ondanks hun ongelukkige huwelijk kregen Lodewijk en Hortense drie kinderen: Napoleon Charles (1802), Napoleon Louis (1804) en Louis Napoleon (1808). In 1806 benoemde keizer Napoleon zijn broer tot koning van Holland. Hortense had naar Italië gewild. Holland was een straf voor haar. 'Een koninkrijk gehuld in mist, zonder zon, zonder enige poëzie, een land van zwaarwichtige en zwaarlijvige burgemeesters', zo verzuchtte ze. 'Mijn God, ik zal er van verdriet aan sterven.' Bij zijn vertrek naar Den Haag zei Napoleon tegen zijn broer: 'Ik weet dat je je kinderen graag bij je hebt. Daarom heb ik het goed gevonden dat ze met je meegaan, hoewel Napoleon Charles mijn potentiële erfgenaam is.' En tegen Hortense zei hij: 'Ik heb mij de laatste tijd geërgerd aan uw vrijpostigheid met de mannen in mijn omgeving. Over die platvloerse opdringerigheid van u worden, zoals u ongetwijfeld weet, in de straten van Parijs grapjes gemaakt. Door uw gedrag maakt u niet alleen uzelf belachelijk, maar ook mijn broer, van wie ik veel houd en die ik hoog acht. Ik maak u erop attent dat u uw positie, uw privileges en uw titel, eerst van prinses en nu van koningin, dankt aan uw huwelijk met mijn broer.' 29

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 31