Wie van de drie? Hollandse zeeofficier VerHuell genoemd als verwekker van keizer Napoleon III Wie was de vader van keizer Napoleon III? Was dat Lodewijk Napoleon, Charles graaf de Flahaut of..de Hollandse zeeofficier VerHuell? Bij zijn geboorte in 1808 schreef moeder Hortense: 'In de nacht van 20 op 21 april schonk ik het leven aan een zoon. Ik had liever een dochter gewild, maar mijn moeder was verrukt over het nieuws en de keizer (Napoleon I), die in Spanje was, liet langs de hele Spaanse kust een kanonnensaluut brengen. De baby was zo zwak, dat ik vreesde hem kwijt te raken.' Al meer dan twee eeuwen wordt er gespeculeerd over het vaderschap van Napoleon III. Wie van de drie was het? De vraag doet denken aan het populaire programma 'Wie van de drie', dat jarenlang op de televisie te zien was. Een panel van bekende Nederlanders probeerde op zo amusant mogelijke wijze te achterhalen wie van de drie kandidaten de echte kolenboer, ouvreuse of vrachtschipper was. Bij Napoleon III was het geen spelletje. Niet alleen het volk hield zich bezig met de vraag wie de echte verwekker was, ook historici en biografen. Met de DNA-technieken van nu zou het raadsel gemakkelijk op te lossen zijn, maar die bestonden toen nog niet. Den Helder heeft een bijzondere band met Napoleon. Tweehonderd jaar geleden kwam Napoleon I hier op Koningin Hortense met de prinsen Napoleon Louis en Louis Napoleon (F. Gérard). Hortense de Beauharnais, stiefdochter van Napoleon I, moest tegen haar zin trouwen met een broer van Napoleon, die van 1806 tot 1810 koning van Holland was. Tijdens haar huwelijk met Lodewijk Napoleon kreeg ze vier kinderen. Vooral over het vaderschap van het derde kind, de latere keizer Napoleon III, bestaan grote twijfels. bezoek. Hij besloot dat Den Helder de thuishaven moest worden voor de oorlogsvloot. Er moesten forten worden gebouwd om de vloot te verdedigen en er moest een herstelplaats worden aangelegd om de oorlogsschepen te onderhouden. Die rijkswerf was het doel van het 'wetenschappelijk bezoek' dat een van de nazaten van de Franse keizer, prins Napoleon, ruim vijftig jaar later aan Den Helder bracht. Napoleon had een trouwe zetbaas in Den Helder, vice-admiraal Carel Hendrik VerHuell (1764-1845). In 1813 raakte de rol van de Fransen in Nederland uitgespeeld, maar VerHuell hield Den Helder nog een half jaar bezet. Vanuit fort Lasalle (Erfprins) leidde hij het verzet tegen de Hollandse belegeraars. De inwoners van Den Helder koesterden geen wrok tegen hem na zijn overgave. Bij zijn vertrek kreeg hij zelfs cadeautjes mee van de burgemeester. Twintig jaar geleden werd het plein voor fort Kijkduin naar hem vernoemd. Een nep-Bonaparte Het is deze VerHuell die werd genoemd als de mogelijke vader van Napoleon III. De Franse schrijver Victor Hugo, een van de grootste tegenstanders van Napoleon III, schreef in 1852: 'Een nep-Bonaparte, zeker een Beauharnais, wellicht een VerHuell.' In een gedicht dat in 1865 in Brussel werd gepubliceerd, sprak L.A. Rogeard over Napoleon III als 'die zoon van een Hollandse jood VerHuell'. Maar voordat we nader kennis maken met de drie kandidaten eerst iets over de moeder, Hortense de Beauharnais 28

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 30