de aanleg van zeesluizen en dokken. Tijdens een tweede reis naar Parijs ontwierp hij een plan dat bestond uit de aanleg van een haven met een fort dat de ingang van de waterweg moest bestrijken, een zogenaamd waterfort. Dit plan vormde het begin van de marinehaven aan het Nieuwediep in Den Helder. Het waterfort werd ons fort Harssens. Inlijving van de Bataafse Republiek dreigde. Om dat de voorkomen werd een defensieverdrag gesloten waarbij de Bataafse Republiek zich verplichtte tot levering van schepen en soldaten voor de invasie van Engeland met als uitvalsbasis Den Helder. T BLIS k Ontwerp van ]an Blanken (1755- 1838) van een gefortificeerde haven aan het Nieuwediep, circa 1813 (Nationaal Archief, Den Haag). Lodewijk Napoleon Onder Koning Lodewijk Napoleon (1806 - 1810) werd Blanken in marinedienst benoemd als directeur- generaal van 's Lands zeewerken. Het dok te Hellevoetsluis werd uiteindelijk volgens Blankens plan afgebouwd al gebeurde dat pas in 1822 -1823 in opdracht van Koning Willem I. Tijdens het bewind van Lodewijk Napoleon rees de ster van Blanken steeds hoger, mede door successen als waterbouwkundige. In 1808 werd hij in het Koninkrijk Holland door Lodewijk Napoleon benoemd tot lid van de eerbiedwaardige Koninklijke Maatschappij van Wetenschappen. Napoleon Na de inlijving in het Franse keizerrijk ondernam Blanken een derde reis naar Parijs. Weliswaar was hij als waterstaatkundige ontboden, maar onder leiding van Admiraal Verhuell werd de meeste aandacht besteed aan marinezaken. Voor keizer Napoleon stelde Blanken een aantal memories op over de verdediging van de zeegaten, de rede van Texel en de marinehaven In 1822 werd het droogdok in gebruik genomen. In dat jaar droeg Jan Blanken het etablissement aan het Nieuwediep. Zijn eerste over aan de Marine. Vanaf dat moment was de Inspecteur der Maritieme gebouwen Jacob Valk ontwerpplan uit 1803 voor (1757-1846) verantwoordelijk voor de verdere inrichting. (Plan J. Valk, 1834). de haven aan het Nieuwediep 26 VfLLEMS OOR'l

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 28