Oranje of Napoleon? De wisselvallige levensloop van Christaan Antonij VerHuell Oranje fflpapoleon? door T. Landheer, Utrecht, 2006, 256 blz. 29,95 ISBN 90 5345 301 6 Ton Landheer Christiaan Antonij Ver Huell Dit boek vertelt de wisselval lige levensloop van marineofficier Christiaan Antonij VerHuell (1760- 1832), broer van de met name in Den Helder zoveel meer bekend geworden eigenzinnige 'Admiraal van Napoleon' Carel Hendrik Ver Huell (1764-1845). Toch vooral ook interessant aan deze marineofficier is de turbulente tijd waarin hij leefde en de manier waarop hij op de veranderingen die zich in ons land voltrokken reageerde. Daarbij gaat het, zoals de titel van het boek al aangeeft, over de keuze Oranje of Napoleon? Sommigen zeggen zelfs: goed of fout? Maar zo eenvoudig lagen de zaken niet. Ook niet, achteraf bezien, tijdens de Tweede Wereldoorlog. Maar zeker toen niet. Daarover gaat het in dit boek. Opvallend is wel dat beide broers VerHuell, afkomstig uit een vooraanstaande familie in de Gelderse Achterhoek, hartsvrienden waren, samen optrokken en dezelfde politieke keuzes maakten. Keuzes die belangrijk waren in een tijd waarin het politieke tij een paar keer wisselde en er maar weinig zekerheden waren. Het woord opportunisme - handelen zonder bepaald beginsel - valt dan al gauw, maar nogmaals: oordeelt niet te snel 'want het gelijk van de geschiedenis en de wijsheid achteraf van de uiteindelijke afloop verhullen vaak heel complexe situaties'. Aldus prof.dr. N.C.F. van Sas in zijn ten geleide in dit boek. Het was allemaal nogal ingewikkeld: de ondergang van de oude Republiek, de Bataafse omwenteling van 1795, de Fransen die geleidelijk van 'bevrijders' tot 'bezetters' werden, het Koninkrijk Holland (1806-1810) de inlijving in het Franse Keizerrijk en tenslotte het herstel van de onafhankelijkheid en de terugkeer van Oranjes in 1813. Uitgave Stichting Matrijs, ISBN 9053453016. Beide broers waren nauw betrokken bij één van de meest beruchte affaires uit onze maritieme geschiedenis: het in Engelse handen spelen van de Bataafse vloot in de Vlieter bij de landing van 1799. Een Engels-Russische invasie op de kust tussen Callantsoog en Huisduinen, waarbij men in aanwezigheid van de Erfprins (de latere koning Willem I) een opstand tegen het Franse bewind teweeg trachtte te brengen. Een volkomen verkeerde taxatie: er zijn wel oranjeklanten onder de bevolking, maar het merendeel is toch 'Patriot'. Althans op dat moment nog. De haat tegen de Fransen - vooral vanwege het Continentale Stelsel - groeit pas veel later. Hoewel broer Carel één van de aanstichters is van de 'overgave' van de vloot en broer Christiaan eveneens in het complot zat, blijven de broers in het befaamde Vlieter proces buiten schot. Enkele jaren later zijn beide broers geheel in de ban van Napoleon. 'Zij moeten in de dynamische Bonaparte een geestverwant en soortgenoot gezien hebben, iemand voor wie bekwaamheid en verdienste per saldo zwaarder wegen dan geboorte. En bekwaam zijn de VerHuells ontegenzeggelijk. In scherp contrast met hun flagrante orangiste gedrag uit 1799 worden de beide VerHuells (tenslotte) gerekend tot de meest notoire Keizersgezinden. Terwijl vele oud-patriotten (in 1813) de huik naar de nieuwe wind hangen (o.a. Jan Blanken) en het 'vergeten en vergeven' aan de orde van de dag is, is er voor de VerHuells in het koninkrijk van Willem I geen plaats' (Van Sas). Eigenlijk hebben beide broers 'foute' keuzes gemaakt: eerst in 1799, later (in 1813) door te lang aan Napoleon vast te houden. Kortom, bekwame lieden, maar géén politici. J.T. Bremer 24

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 26