verkeersplein. Het plein is nu bekend als Plein 1822 maar werd in 1935 het Van Rijnplein genoemd. De aanleg ging ten koste van een oude dikke boom, die een obstakel vormde voor het verkeer. "De boom moest sterven", aldus de Helderse Courant. "Drie dagen lang heeft de tuinman van de werf met zijn knechts gegraven, gehakt en gezaagd en getrokken aan de boom. Rotsvast, als een Napoleon die hem, althans volgens één der Werviaanders, geplant heeft bleef de boom staan. Hij trotseerde zijn beulen, 't Was een oude, taaie boom. Hij hield stand als eens de kleine Napoleon maar, op een middag werd de Napoleontische boom omgewerkt, onder een hoeraatje viel de Werfreus, hij was dood. Onmachtig lag hij geveld op de werfgrond, waar hij eens vol luister gestaan had, „Wat des Werfs is, moet er op blijven, niemand en niets passeert ongecontroleerd het huisje van de Werfpolitie en al is een ballekie nu eenmaal voor een rechtgeaard Jutter algemeen bezit, deze boom blijft ten bate van de Marine. Wee hem, die met onzalige bedoeling deze boom zou Jutten" aldus de Helderse Courant. Napoleon Garden In fort Kijkduin bevond zich tot voor kort het wok restaurant Napoleon Garden, een toepasselijke naam voor een restaurant aan het Admiraal VerHuellplein te Huisduinen, VerHeull was admiraal onder Napoleon. Hotel Napoleon Op het adres Weststraat 83 bevond zich hotel restaurant Napoleon, later bekend als hotel restaurant Le Saillant. Les Jardins de Napoleon Is de naam van het volkstuinencomplex gelegen aan de noordoostzijde van het Tuinderspad. Wandelroute Napoleon De wandelroute Napoleon is een vrije wandelroute die grotendeels loopt over de Helderse Gemeenschapslinie, het vormt een verbinding tussen de grote forten. Samen vormen ze de Stelling van Den Helder. Deze toeristische route werd op 31 juli 1988 geopend door de Franse zaakgelastigde in ons land. Hoewel historisch niet helemaal verantwoord kreeg deze wandelroute de naam Napoleon route. De wandeling laat het militaire inzicht zien van een van de grootste strategen die Europa heeft voortgebracht. Rue du Helder Een vernoeming van een andere orde is het straatje Rue du Helder in Parijs. Het is ontstaan in de tijd dat een groot aantal straten werden vernoemd naar bekende Europese steden en plaatsen. In de Franse krant Journal de 1' Empire komt Rue de Helder al voor in een artikel van 26 juli 1812. Dat Den Helder werd vernoemd zegt iets van de waardevolle strategische ligging die de Franse bevelhebbers gaven aan het stadje. De 145 meter lange straat ligt in het IX de arrondissement, tussen de Boulevard des Italiens (huisnummer 36) en de boulevard Haussmann (huisnummer 13-17). Het bevindt zich in hartje Parijs nabij de Opéra en het grote warenhuis Galeries Lafayette. Franse magazijnen Tussen het Boerenverdriet en het Nieuwediep begon in 1812 onder het Frans bewind de bouw van een zogenaamd 'tuighuis' (arsenaal) voor het opbergen en bewaren van de oorlogsbehoeften van de vloot. Door hun vertrek uit Nederland kwamen zij niet verder dan het leggen van de fundaties en wat bouwwerk. De magazijnen werden onder Koning Willem I door de aannemer K. Langeveld voor 93.000, - gulden afgebouwd. Hij leverde 30 november 1815 het imposante werk gereed op. De gebouwen waren hoog en fraai van uiterlijk en werden aangeduid als het Grootmagazijn maar ook als de Franse magazijnen. Door de magazijnfunctie kreeg het de officiële naam het Arsenaal. Door de bouwvorm kreeg een deel van de magazijnen de naam het Vierkantje, de gebouwen zijn in de Tweede Wereldoorlog tijdens geallieerde bombardementen verwoest. Na de oorlog werden op die plek de Bewapeningswerkplaatsen (BW) gebouwd. Na het vertrek van de Bewapeningswerkplaatsen in 1997 naar een nieuwe locatie op het Nieuwe haven terrein werd het complex tot aan de afbraak in 2009 verhuurd aan de firma Multi Metaal. Inmiddels is het complex gesloopt. Rens Schendelaar Bronnen *Jos Gabriëls, Huygens Instituut voor Ne derlandse Geschiedenis. De Physique Existentie dezes Lands, Jan Blanken Inspecteur - Generaal van de waterstaat, 1755-1838, uitgave van het Rijksmuseum Amsterdam (1987). Stadsarchief Amsterdam Amsterdamsche Courant 1811 -1812. Staatkundig dagblad van het Departe ment van de Zuiderzee 1812. Nationaal archief Den Haag Inventarisnummer 2.16.06 Inspecteur Waterstaat voor 1850. 229 Verhandelingen, bestekken enz. tot verbetering der zeehavens en zeegaten mede in verband met 's lands defensie 1777-1824. 347 Haven-, dijk- en defensiewerken te Den Helder ca. 1781 - 1827. Inventarisnummer 2.01.29.01 Depar tement van Marine 1795-1813. 927 Correspondence des directeurs et des sous-directeurs d' équipement a Am sterdam, Rotterdam, Nieuwediep et Medemblik 1811-1813. Service historique de la Défense, Vincennes Informatie décret impérial van 15 maart 1812. Regionaal archief Alkmaar 27 minuten van bekendmakingen van het gemeentebestuur 1805 - 1824. 133 Briefwisseling (1811). 184 bezoek van de keizer 1811. Krantenarchief: Vliegendblaadje klein courant voor Helder, Nieuwediep en Texel, Heldersche en Nieuwedieper Courant. Levend Verleden, uitgave HHV le jaar gang februari 1989. HHV archief Helderse Courant, diverse jaargangen. www.fortendenhelder.nl (Jan van Ton geren). Bibliothèque nationale de France, Jour nal de F Empire, diverse jaargangen. 23

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 25