aan de erepoorten, de illuminatie van het gemeentehuis en van de bijeenkomsten die werden gehouden. Verder voornamelijk rekeningen en verklaringen dat paarden op stal hebben gestaan, voor het leveren van hooi, stro en haver en het verstrekken van flessen rode wijn en speelkaarten. Napoleon overnachtte in Den Hel der in de Artilleriestraat Het huis waar Napoleon overnachtte was het 's Landshuis, het stond in de Artilleriestraat onder aan de kluft naar de dijk van het Marsdiep, ter hoogte van waar later de Windwijzer zou komen. Het huis werd zo genoemd omdat het landsbezit was, tot 1795 in eigendom van de Gecommitteerde Raden (vergelijkbaar met Provincie Noord Holland) en in de Franse tijd genoemd als behorende tot de Directie van de bruggen en wegen. Volgens registers uit 21 juli 1787 lag de plek 'belendt de Herenweg ten westen en 't Gemenelandsmagazijn ten noorden. Deze Herenweg kreeg in de negentiende eeuw de naam Artilleriestraat. Het huis was geschikt voor de ontvangst en verblijf van hoge gasten en voor het houden van vergaderingen. De indeling bestond uit vier slaapkamers, een eetzaal, een vergaderzaal en een keuken. Het werd ook wel het Herenhuis of Huis van gecommitteerde Raden genoemd. De gebruikers waren voornamelijk leden van de Gecommitteerde Raden van Holland of andere hoge ambtenaren. Het was in periode dat het dorp nog Helder werd genoemd en de woonwijk een labyrint was van straatjes, sloppen en steegjes die dikwijls slechts enkele meters breed waren. Hier woonden de Helderse families van geslacht op geslacht in een traditionele verbondenheid en saamhorigheid in een wat geïsoleerde gemeenschap. Het dorp lag als een veste stevig verschanst achter de dijk. Boven op de dijk was er het uitzicht over het Marsdiep, de Rede en het eiland Texel. Een beroemde plek in de geschiedenis want meermalen had admiraal De Ruijter zijn vloot hier verzameld en van hier zeilde Jacob van Heemskerck uit toen hij de beroemde tocht naar Nova Zembla ondernam. Kortom, een gewichtige plek, die Helderse Zeedijk, waar in oktober 1811 Napoleon te paard heeft gestaan. Er is zelfs een grote kans dat hij tijdens zijn bezoek aan de zeedijk aan de horizon Engelse schepen heeft waargenomen, zijn grootste vijand, want regelmatig liet een Engelse vloot zich uitdagend voor de Hollandse kust zien. Een vorstelijk verblijf was dit voor het hoge Koninklijke bezoek zeker niet. Daarbij ontbrak het in het 's Landshuis aan een representatieve inrichting. Meubelen van de burgerij Dat maakte het ingewikkeld voor de verantwoordelijke ingenieur ordinaire van het keizerlijk Corps in het arrondissement Hoorn die op 27 september 1811 in Den Helder verbleef en aan de maire van Den Helder schreef om: De nodige meubelen te huren ten einde daarmede het Lands Huis voor de komst van Zijne Majesteit de Keizer te approprieren (te verkrijgen). De onmogelijkheid mijnheer om deze goederen alhier bij een uitdrager of ander persoon te huren zal uw Ed. met mij gevoelen en terwijl de op handen zijnde komst zo veel tijd niet overlaat om dezelve van elders te ontbieden zonder zich aan gevaar van verrassing bloot te stellen vind ik mij verplicht uw te verzoeken de goederen die door de voornaamste burgers van den Helder ten dien einde gepresenteerd waren mij ter leen geven, zullende alle verdere onkosten, die daartoe gevorderd benevens de schadens die aan meubelen mog te worden toegebracht worden betaald en vergoed". Zo kwam het dat het huis waar Napoleon verbleef een inrichting kreeg van meubilair en goederen die beschikbaar waren gesteld door de gegoede burgerij van het dorp. Jan Blanken maakte plannen in het 's Landshuis Na het vertrek in oktober 1811 van Napoleon uit Nederland betrok Jan Blanken het 's Landhuis. In een brief, aanwezig in het Regionaal archief van Alkmaar, van 23 november 1811, schreef de onderprefect van het arrondissement Hoorn aan de maire van Den Helder: 'Het is mij leed u te moeten informeren dat het huis welke door u was voorgedragen tot een logement voor officieren en aan de Directie van de bruggen en wegen behoord, volgens een nadere aanschrijving van de heer prefect ook zelfs niet gedeeltelijk tot dat einde zal kunnen worden gebruikt, alzo hetzelve ten diensten van de Inspecteur Generaal Blanken is gesteld die het zelve in zijn geheel zal nodig hebben tot het vervaardigen des plans waarmede hij is gechargeerd, u zult derhalve ten deze opzichten andere arrangementen moeten nemen.' Kortom, het dorpsbestuur wilde het 's Landshuis inrichten als verblijfplaats voor de officieren die in Den Helder verbleven maar dat ging wegens de huisvesting van Jan Blanken, die in het 's Landshuis zijn belangrijke plannen ging uitwerken, niet door. 's Landshuis werd hospitaal Het 's Landhuis kreeg in circa het jaar 1840 de bestemming van militair hospitaal. De nabijgelegen steeg werd toen Hospitaalsteeg genoemd. Op 1 juli 1895 werd het militair hospitaal aan de Artilleriestraat opgeheven en werden de zieken van de Landmacht in het Marine hospitaal aan de Buitenhaven verpleegd. Het gebouw kwam in 25 juni 1924 op de agenda van de gemeenteraad wegens het voorstel tot aankoop van het pand van de domeinen. Op 10 juni 1926 werd het door de Ontvanger der Registratie en Domeinen verkocht als: "het voormalig Militair Hospitaal aan de Artilleriestraat alhier met bijbehorende gebouwen en terrein, samen groot 15,21 aren voor f4761. Koper van het complex met bebouwing was Woningstichting. De woningcorporatie liet er 16 goedkope huurwoningen bouwen naar een ontwerp van architect S. Krijnen op 18

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 20