Aan Den Heer Maire van Huisduinen en de Helder, Eindelijk kan ik u met zekerheid de aanstaande komst van hunne majesteiten in dit Departement aankondigen: Z.E. de Minister van Binnenlandse Zaken heeft mij daarvan, bij zijnen brief van de lsten dezer maand, officiële kennis gegeven. Uit de reisroute van Hunne Majesteiten blijkt, dat zij zullen komen over Rotterdam, alwaar zij drie dagen zullen verblijven, om zich van daar te begeven naar Utrecht, zich aldaar een dag op te houden, en vervolgens te Amsterdam te komen, alwaar zij hun verblijf gedurende twaalf dagen zullen uitstrekken'. Garde d'honneur Op 15 oktober 1811 verliet Napoleon Amsterdam om een bezoek te brengen aan Den Helder, waarvan hij een belangrijke oorlogshaven wilde maken. In de Amsterdamsche Couranten van 1811, aanwezig in het Stadsarchief van Amsterdam staat de komst en het bezoek beschreven. De krant was tweetalig, Nederlands en Frans, vandaar dat de krant ook bekend was onder de naam Gazette d' Amsterdam. Op donderdag 17 oktober 1811 schreef de courant: Amsterdam den 15den October Zijne Majesteit De Keizer heeft hedenmorgen deze stad verlaten, om een togt naar Noord-Holland te doen en de Helder te bekijken'. Zaterdag 19 oktober 1811 Een piket van de garde d' honneur te paard is Z.M. de Keizer naar de Helder vooraf gereden. De garde d' honneur te voet heeft nog altoos de eer den dienst van het paleis te verrigten, en bezet, gezamenlijk met de keizerlijke garde. Dinsdag 22 oktober 18e October, gisteravond is Z.M. de Keizer en Koning van hoogstdezelfs uitstap naar den Helder, in deze stad teruggekomen'. Verslag in Amsterdamsche Courant Over het bezoek schrijft de Amsterdamsche Courant van donderdag 24 oktober 1811. 'Helder den 17den October. Eergisteren ontvingen wy, des namiddags ten 5 ure, de aangename tyding van de aanstaande komst van de Z.M. de Keizer en Koning. De maire (burgemeester) van deze gemeente, vergezeld van de municipale raad, had de eer Z.M. buiten de barrière zijne hulde aan te bieden. De Keizer reed dadelijk door het dorp, begaf zich langs de zeedijk naar het Nieuwediep, keerde na het hetzelve bezichtigd te hebben, naar het landhuis terug, hetwelk de inwoners tot den ontvangst van Z.M. gereed hadden gemaakt en gaf vervolgens gehoor aan de militaire machten. Des avonds had er eene algemene illuminatie plaats, en de eenstemmige toejuichingen van Leve de Keizer leverden een blyk op van de gevoelens van liefde en eerbied der inwoners voor hunne doorluchtigen Soeverein. Gisteren bezag Z.M. te 6 uren des morgens de forten en batterijen en begaf zich in een peniche (kustvaartuig) naar het Nieuwe Diep, en bezichtigde vervolgens alle de schepen van de vloot, die zeil maakten en verscheidene manoeuvres uitvoerden, terwijl de peniche van Z.M. door verscheidene jagten vergezelt, naar het eiland Texel gevende, alwaar de Keizer de nieuwe werken inspecteerde en de hulde ontving. Des avonds keerde Z.M. naar de Helder terug. De Keizer bezag heden nogmaals de nieuwe aangelegde forten en werken, en deed in zyne tegenwoordigheid de zeegaten peilen. Te 11 uren ontving Z.M. de maire en de municipale raad alsmede de geestelijkheid, en op de middag vertrok Z.M. onder de toejuichingen van alle de inwoners dezer gemeente, die zich op zijne weg begeven hadden, terwijl de salvo's uit het grof geschut zich lieten horen. Alle de schepen, op de rede gestationeerd, zijn, gedurende de twee nachten, welke Z.M. aan de Helder heeft doorgebracht, fraai geïllumineerd geweest'. Aankomst te paard Tijdens de tocht door Noord Holland werd op aanraden van de opperstalmeester gebruik gemaakt van de kleine koetsen die aan Koning Lodewijk hadden toebehoord. Op aandrang van de postmeesters werden postillons op de bok geplaatst, deze koetsiers die de streek kenden en Een gewassen pentekening van de werf in aanbouw met werkzaamheden aan de fundering in de bouwput voor het stoomgebouw. Het stoomgebouw werd later bekend als het Graanpakhuis, het is nu bekend als het VVV gebouw. Tekening gedateerd 28 augustus 1813. 16

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 18