Het paleis Champs-Élysées te Parijs waar Napoleon op 15 maart 1812 het voor Den Helder belangrijke decreet afkondigde. Het is nu als het Elysée paleis een van de belangrijkste gebouwen van Frankrijk omdat het in gebruik is als officiële residentie van de president van Frankrijk. het eiland Sint Helena. Hij is bijgezet in een praalgraf in de Döme des Invalides te Parijs, een van de toeristische bezienswaardigheden van de Franse hoofdstad. Het bezoek van Napoleon aan Den Helder De strategische ligging die de haven Het Nieuwediep binnen zijn rijk innam was voor Napoleon aanleiding om in 1811 een bezoek aan Den Helder te brengen. In de correspondentie van het Departement naar het dorpsbestuur staat geschreven dat het dorpsbestuur en andere belangrijke kerkelijke en civiele personen die zich in Den Helder bevonden Napoleon bij de gemeentegrens nabij het weeshuis moesten verwelkomen. Deze locatie is anno 2011 bekend als ter hoogte van de Jan Verfailleweg nabij de Duinweg. Verder staat geschreven dat aan de gemeentegrens een met groen versierde erepoort moest staan, dat in de dorpen kransen met groene takken moesten hangen, de vlaggen zijn uitgestoken op gebouwen en kerken, en vlag en wimpels in de masten van de schepen moesten hangen. Ook stond er een erepoort bij de haven het Nieuwediep en was de gevel van het raadhuisje aan de Smidstraat verlicht door illuminatie. Bij het betreden van het hoge gevolg van de gemeente moesten alle klokken luiden en als de rij route langs een kerk voerde moest de pastoor of predikant in kerkelijk gewaad gereed voor de dienst staan. In de aankondiging stond ook dat de in Den Helder en Huisduinen ingekwartierde Nationale Gardes de orde en openbare rust tijdens het hoge bezoek moesten handhaven. In de correspondentie van het departement stond verder beschreven: 'Ondertussen moet ik de spaarzaamheid in de uitgaven aanbe velen. Het is aan het hart, dat het voegt rijkelijk te zijn. Het is het hart dat door herhaalde toejuichingen moet aan den dag leggen de gevoelens van vreugde en de geestdrift waarmede een ieder bezield is'. Napoleon zou overnachten in het 's Landshuis, in correspondentie uit die tijd ook wel als het huis van de Waterstaat genoemd, het was overigens de enige geschikte Rijkslocatie voor ontvangst in het dorp. Verder meldt de correspondentie dat het huis ongemeubileerd is en dat aan de welgestelde aan het dorp gevraagd zal worden dit te leveren. Het dorpsbestuur verwachtte dat de welgestelde zich vereerd zullen voelen om het meubilair te leveren. Want door de slechte financiële toestand van het dorp zag het dorpsbestuur geen kans dit te bekostigen. Ook schreef de burgemeester dat er op de rij route een brug was gelegd om de komst met een koets goed te laten verlopen. Paarden Zijn bezoek was dat jaar al eerder aangekondigd en ook weer uitgesteld maar op 12 augustus 1811 kwam er meer duidelijkheid door het schrijven van de Inspecteur général de postes chargé du service de S.M.I '1 Empereur et Roi. Hij schreef vanuit Amsterdam: 'Monsier Le maire du Helder, lek geef te kennen dat het nodig zijn sal te uwen huis de paarden van de stalmeester van uwe stadt zoveel nodig zijn sal voor 6 span van 6 paarden met de geschiktste voerlieden ten dienste van de Keizer, die 36 paarden moeten bij een zijn voor het ogenblik dat een nieuwe order suit bekomen, suit daar en boven hier 8 rijpaarden, de trekpaarden moeten voorzien zijn van de nodige teugen, de rijpaarden behoeven niet voorzien te zijn van zadelen welke de courriers zullen bezorgen. U zult een commissaris benoemen belast met de keuze de 42 paarden welk ick u vraag en diezelve bij een te brengen.' Aankondiging Een brief, aanwezig in het Regionaal archief van Alkmaar, doet aankondiging van zijn komst: Amsterdam 5 september 1811, No. 1681 3e divisie, de Requestmeester, Graaf des Rijks, Lid van het Legioen van Eer, Prefect van het Departement aan de Zuiderzee, 15

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 17