Napoleon overnachtte in het s Landshuis aan de Artilleriestraat onder aan de kluft naar de dijk, nabij de plek waar later de Windwijzer zou komen. Op de foto uit circa 1902 is het pand sterk vervallen en noemt men het gebouw het oude hospitaal. generaal der fortificatie werken van den Helder, prefereert allen aardewerkers, timmerlieden, houders of conducteurs van karren, bespannen met een paard, welke genegen zijn aan voorgeschreven werken te komen arbeiden, wijl de werkzaamheden deze campagne staan te beginnen, dat zij zich, voorzien met de nodige gereedschappen tot uitoefening van hun ambacht kunnen vervoegen aan den Helder, waar hun, bij gebrek van dezelve, deze tegen een redelijke prijs zullen worden verkocht. Nadere onderrichting deswege begerende adresseert men zich des morgens van 7 tot 10 uren bij de heer Jan Timmer, in het Turfschip van Breda, in de Haringpakkerij, te Amsterdam. Helder den 3den april 1812". De Haringpakkerij bevond zich op de huidige Prins Hendrikkade ter hoogte van de hoek met het Singel in de Amsterdamse binnenstad. De herberg het Turfschip van Breda bevond zich waarschijnlijk op de hoek. Omstandigheden bezoek Napoleon Het was onder die omstandigheden (ontwrichting dagelijks leven, langdurige militaire inkwartieringen, armoede onder de zeevarenden, gevolgen Engelse en Russische invasie en huisvesting Spaanse krijgsgevangen) waarin de bewoners van Huisduinen en Den Helder verkeerden toen Napoleon in oktober 1811 zijn bezoek aan Den Helder bracht. Een bezoek dat zelfs nog door de dorpsbevolking betaald moest worden. Overigens heeft het resultaat van het hoge bezoek wel geleid tot een enorme ontwikkeling voor onze stad met de bouw van de forten, de uitbreiding van de haven en de aanleg van de Rijkswerf. Maar dat konden de dorpelingen, die het bezoek van Napoleon onder de ellendigste omstandigheden hebben meegemaakt, niet weten. Napoleon Napoleon Bonaparte (1769-1821) was als Keizer der Fransen de machtigste man van Europa en een van de bekendste en invloedrijkste figuren in de wereldgeschiedenis. Hij was vooral belangrijk als militair leider van het Franse leger en is verder bekend door zijn heerschappij als vorst in het Frankrijk van na de Franse Revolutie. Tevens door zijn rampzalige veldtocht naar Rusland en door zijn ondergang in de Slag bij Waterloo. De combinatie legerleider en staatshoofd op Europese schaal maakte hem tot alleenheerser en dictator van een groot deel van Europa. Hij werd geboren te Ajaccio de hoofdstad van Corsica waar hij ook opgroeide. De familie Bonaparte was van bescheiden afkomst. Napoleon ging op vijftienjarige leeftijd studeren aan de École Militaire te Parijs. Toen Napoleon kans zag in het onderling verdeelde Frankrijk van na de Revolutie (1789) een militaire dictatuur te vestigen greep hij tijdens een staatsgreep (1799) de macht in revolutionair Frankrijk. Het betekende het einde van de Franse Revolutie en het begin van de Napoleontische tijd. Zijn positie als dictatoriale alleenheerser werd in 1804 verder bevestigd toen hij zichzelf op 2 december 1804 kroonde in de Notre Dame te Parijs tot Napoleon I, Keizer der Fransen. Napoleon was een groot organisator. Hij heeft talloze bestuurlijke vernieuwingen doorgevoerd en in heel Europa een voorbeeld van een strak geregeld en doeltreffend bewind nagelaten. Hij was ook een bekwaam wetgever die zich door voortreffelijke juristen liet adviseren. Zo kwam de gelijkheid van de wet, waarin in elk geval geen bevoorrechting meer van adel en geestelijkheid werd vastgelegd in wetboeken als burgerlijk wetboek, wetboek van strafrecht en wetboek van koophandel. Een ding wilde Napoleon als dictator in geen geval, volksinvloed en vrije meningsuiting. Alles werd van bovenaf geregeld en gereglementeerd. Zolang de economische toestand stabiel was en er veiligheid heerste en orde was vond iedereen het eigenlijk wel best. Maar toen Napoleon steeds meer militaire operaties uitvoerde, wat enorme sommen geld kostte, groeide de ontevredenheid. Op Napoleons hoogtepunt rond het jaar 1812 was bijna heel Europa Frans, of een Franse vazal of een Franse bondgenoot. Ook het huidige België en Nederland werden ingelijfd in Napoleons keizerrijk. Op 5 mei 1821 stierf Napoleon Bonaparte op 14

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 16