vergroot toen de Engelsen met later de steun van Russische troepen in de zomer van 1799 een inval deden tussen de Groote en Kleine Keeten. Waarbij de oudste zoon van stadhouder Willem V, de erfprins (kroonprins) een opstand van Prinsgezinde trachtte te verwekken. De invallers hadden aanvankelijk succes: de Nederlandse vloot gaf zich bij Texel over, terwijl het landingsleger de Bataafse troepen tot bij Alkmaar terugdrong. De Franse generaal Brune wist hen echter, na de opmars bij Bergen vertraagd te hebben, bij Castricum een dergelijk gevoelige nederlaag toe te brengen, dat ze Noord Holland weer ontruimden. De strijd tussen de legers vond plaats onder erbarmelijke omstandigheden. Het regende vrijwel onophoudelijk en er was door slechte logistieke aanvoer een Dit gaf problemen voor Huisduinen en Den Helder door het tekort aan kampementen en kazernes. Vooral de oplossing om militairen bij de burgers te huisvesten veroorzaakte veel overlast. De inkwartiering trok diepe sporen in het gezinsleven van de burgers. De meeste gezinnen hadden door werkzaamheden voor de militairen nog een klein inkomen om van te leven maar over het algemeen was het armoede. Voor de vele gezinnen van vissers en zeevarenden waren er weinig of geen inkomsten. Want de vijandige Engelsen kruisten met hun vloot voor de kust en veel plaatselijke vissers werden door hen opgepakt bij het uitoefenen van hun beroep op zee en als krijgsgevangenen overgebracht naar Engeland. Er zijn in die periode minstens 200 man uit Den Helder en Huisduinen in de leeftijd tussen de 20 en 60 jaar tijdens hun werk op de Noordzee door de Engelse vloot opgepakt en overgebracht naar Engelse havens. Daar hebben sommigen maanden en anderen zelfs jaren vastgezeten terwijl hun gezinnen geen inkomen meer hadden. Nadat de toestand voor de krijgsgevangenen in Engeland en hun gezinnen in Nederland te zorgelijk werd heeft men zelfs een collecte in Noord Holland moeten houden. De moeilijkheden werden nog Napoleon werd verwelkomd bij de gemeentegrens. Deze locatie is anno 2011 bekend als ter hoogte van de Jan Verfailleweg nabij de Duinweg. Franse troepen zou onderhouden. De route van Napoleon liep vanaf de Zanddijk door het huidige Nieuw Den Helder over de voormalige zeedijk van de polder Den Koogh naar het dorpje de Helder. In de huidige situatie, zie de rode lijn, liep het laatste deel van de route vanaf de RK begraafplaats, achter de Jan Verfailleweg langs, via de vroegere Alkmaarderweg, tegenwoordig de weg achter Hotel Den Helder langs, met een bocht via de Timorlaan naar het dorp. In het zwart is afgebeeld het dorp de Helder in de vroege 19e eeuw, het is geprojecteerd op de huidige plattegrond (getekend en ontworpen door Paul Schippers). 12 tK.Ö fort

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 14