Fort Lasalle in 1814, nu bekend als fort Erfprins, op de achtergrond het dorp de Helder. In de mast hangt de Franse vlag (getekend door de kapitein ter zee Maurice VerHuell). Een piket van de Garde d' honneur te paard reed voor Napoleon uit tijdens zijn tocht naar de Helder, de Garde d' honneur was een ereleger opgericht door Napoleon. Napoleon Bonaparte (1769- 1821) was als Keizer der Fransen de machtigste man van Europa. en de Bataafse Republiek sloten een defensief verbond. Enkele gebieden (Zeeuws Vlaanderen, Maastricht en Venlo) werden afgestaan. Vlissingen kreeg een Frans garnizoen. En ons land betaalde volgens de afspraak in het 'Verdrag' 100 miljoen gulden en moest 25.000 duizend man Franse troepen onderhouden. Een deel daarvan kwam naar Huisduinen en Den Helder. Ons land kreeg een nieuwe naam: de Bataafse Republiek. In het Verdrag van Den Haag stond ook de belofte dat de Bataafse Republiek en de Franse Republiek geen afzonderlijke vrede met Engeland zou sluiten. Engeland werd nu de vijand en langs de kust werd de verdediging versterkt. Den Helder werd een 'Frans dorp' als alle andere, met de vrijheidsboom op de oude Vismarkt, dat was het pleintje achter de zeedijk in het oude dorp. Den Helder werd place du Helder en de straatjes kregen namen als: rue Napoleon, rue de 1' Impératrice, rue du roi de Rome, rue dé Doggersbank, De gevolgen voor Den Helder en Huisduinen In het Verdrag van Den Haag stond onder andere dat er 25.000 man Franse troepen in Nederland gelegerd zou blijven en dat Nederland deze 11

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 13