anno 1810 voor de hand liggend door dat het inwonertal snel groeide. Op 20 juli 1811 werd A.J.A. baron van Wes- terholt tot maire (burgemeester) aan gesteld. Hij was een oud-luitenant ter zee en heeft gedurende 3,5 jaar aan het hoofd van de gemeente gestaan. Zijn vertrek was waarschijnlijk (mede) het gevolg van een request van bepaalde in gezetenen aan Koning Willem I waarin zijn beleid als maire werd aangevallen. De instelling van de conscriptie (mili taire dienstplicht) had grote gevolgen. Ook Helderse jongemannen werden zo gedwongen mee te varen op de oorlogs vloot of deel te nemen aan de befaamde Russische veldtocht (1812). Van 15 tot 17 oktober 1811 bracht Na poleon zelf een bezoek aan Den Helder. Hij wenste persoonlijk de fortengordel in aanbouw en de strategische beteke nis van Den Helder als oorlogshaven in ogenschouw nemen. Hij bezichtigde de havenwerken en schepen en bracht aan de forten in aanbouw, Fort Lasalle (Erfprins) en Morland (Kijkduin), een bezoek. De schansen op Texel werden eveneens geïnspecteerd. Uiteraard ging Napoleon ook het water op. Zijn bege leider Dirk van Hogendorp (1761-1822) schreef hierover: 'Wij zetten koers naar het grote vaarwa ter tussen de banken of lage gronden, dat de Keizer wilde verkennen en in zijn tegenwoordigheid laten peilen. Men bevond dat het vaarwater dieper en minder smal was, dan men het ge woonlijk schat. Steeds verder gaande en door een dikken nevel overvallen, verloren wij de schepen, die onder zeil gegaan waren, en de kust uit het oog. Gelukkig was er een kompas in de boot, maar het ijzer van de degens deed de naald afwijken, waardoor wij verplicht waren ze af te doen en vóór in de boot te bergen, om ons te kunnen vergewis sen waar wij waren en naar de kust te kunnen sturen. Want wij moesten zeer dicht bij den Engelschen kruiser wezen, die bij Texel lag. Het oogenblik was niet zonder gevaar. Wij zagen zelfs de an dere boten niet. De Keizer bleef echter steeds kalm en zette het gesprek voort alsof er niets gebeurde. Eindelijk werd er 'land' geroepen, wat de Keizer deed lachen. 'Wij keerden vervolgens, te paard, met een ongeloofelijke snelheid naar Den Helder terug, van waar wij, langs het strand, meer dan een grote mijl verwijderd waren. De Keizer bezocht toen nog de vestingwerken, waaraan drie a vierduizend Spaansche krijgsge vangenen met schoppen en houwelen werkten. Hij begaf zich te midden van die gevangenen en vroeg hun waar en wanneer zij gevangen genomen waren. Zonder omwegen sprak hij over den toestand van Spanje, over Ferdinand VII en Joseph. Zij antwoordden allen gansch verschillend, maar riepen als uit een mond 'Leve de Keizer'. Geen van hen gaf blijk van enige vijandige ge zindheid, alhoewel er misschien reden was die te verwachten. (4) Dat misschien is wel wat eufemistisch. Keizer Napoleon had de Spaanse Ko ning Ferdinand verjaagd en een van zijn broers, Joseph in diens plaats tot koning gekroond. Het fort Lasalle (later Erfprins). Links op de achtergrond Huisduinen. "In het jaar 1814 naar de natuur geteekend door den kapitein ter zee Maurice VerHuell" (collectie gemeente Den Helder). 8

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 10