Leerkrachten Koningin Julianaschool 1951. Van links naar rechts: hr. Lever, hr. Bak, mw. Vonk, hr. Bommel, hr. Schoorl, hr. Kramer, mw. v/d Fliert, hr. Riekwel en mw. Smith. van gister. We hebben in de gang ge zeten allen, en met elkaar gebeden en gezongen. Dat heeft ons onnoemelijk getroost. We zijn in de schuilplaats des Heeren gezeten geweest, 't Was ontzet tend en men noemt dit een klein bom bardement. Van onze kennissen is nie mand getroffen. Alleen ouderling Maas is dood en Cor is stervende. Zij wilden uit huis vluchten en zijn toen getroffen, terwijl 't huis geheel intact was.' Kort hierna meende men in Den Hel der dat het gevaar nu geweken was. Zo schreef vader mij op donderdag lömei o.a.: 'Als je gelegenheid hebtkom dan maar even thuis, Ik ga nu met de jon gens de stad in om de briefkaart te pos ten en te trachten een telegram te ver zenden, wat ons gisteren niet lukte.' En op dinsdag 28 mei schreef moeder: hier is alles wel en rustig. Heel veel mi litairen zijn ook hier afgezwaaid ...-El- ken nacht vliegen hier zware Duitsche machines over - nu en dan meldt een ontploffing op Zee 't springen van een mijn of't bombardeeren van een schip - maar verder is 't rustig. Op de werf wordt weer gewerkt - in de haven liggen enkele vlugge Duitsche race booten, die er 's nachts op uitgaan. De vliegvelden zijn (gelukkig!) verlaten.' Maar op 3 juni was de toon anders: 'De afgeloopen week is hier zeer onrustig geweest. Eigenlijk begon het Woensdag middag toen opeens de heele werf leeg liep met het gerucht: er zijn pamfletten gestrooid waarop stond dat om 3 uur gebombardeerd zou worden. Toen er inderdaad 6 Engelsche vliegtuigen over de stad kwamen vliegen, was de verwar ring volkomen. De binnenstad is letter lijk leeggeloopen - op de Middenweg was 't zwart van de menschen. Wij bleven waar we waren, omdat we o.i. ver ge noeg v/d werf af zaten 't Was ook hee- lemaal niet onmogelijk, daar er Duitsche "Schnellboote" in de haven lagen en met macht aan torpedo's werd gewerkt (naar verteld werd) op de werf... Gelukkig is 't loos alarm gebleken - er is geen pamflet gevallen. Intusschen heeft dit alles ten gevolge gehad, dat Den Helder halfleeg stroomt. De treinen zijn barstens vol. Vrouwen en kinderen worden wegge bracht. Alle straten rondom de werf ko men leeg. De Bouma's (mede-kerkleden die dichtbij de Rijkswerf woonden; hij was rector van het Lyceum) hebben al die nachten bij ons geslapen -. Telkens zijn er 's nachts vliegtuigen en bommen vielen op 't Kuitje bij 't fort Harsens Vrijdagavond was 't erg - aan alle kan ten dreunde 't afweergeschut zwaar en 't vuur vloog langs de lucht ...Ik voor mij geloof nu niet meer dat ze hier bombar deeren zullen. De heele marine zit zoo wat in Engeland - hun vrouwen en kin deren zijn hier. Alleen de werf, dat kan natuurlijk - als ze 't dan maar voorzich tig doen en als de menschen er afzijn!' Het onwezenlijke van de situatie wordt 258

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 8