rijke rol bij het verspreiden van deze bladen. Aldus Jan van Baar in 'Verzet in West Friesland' (1990). Vervolgens vernam ik dat de oudste zoon van het echtpaar Lever, prof.dr. Jan Lever, in zijn actieve jaren een bekend hoogle raar (Creatie en Evolutie) aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, nog niet zo lang geleden een boek had uitgege ven 'Mijn maatschappelijk betrokken ouders Albert Lever en Lydia Adriana Brouwer. Een tijdsbeeld, 1892-1980'. Het boek is niet in de handel, maar prof. Lever was wel bereid een exem plaar ter beschikking te stellen aan de Helderse Historische Vereniging. Zodoende kwam ik in de gelegenheid hieruit het een en ander te citeren, waarbij vooral het gedeelte over de oorlog mijn belangstelling had. Naar den Helder (1924) De uit Groningen(stad) afkomstige onderwijzer Albert Lever en zijn la tere echtgenote leerden elkaar kennen als collega's op de protestants-chris telijke lagere school te Doesburg. In 1921 trouwden zij in Sneek, waar haar vader Pieter Brouwer hoofdredacteur was van het Friesch Dagblad. Zij ves tigden zich in Haren (Groningen), waar hun oudste zoon Jan geboren werd (1922). Al vrij snel daarna sol liciteerde de heer Lever als hoofd van de Rehobothschool in Den Helder en werd inderdaad als zodanig benoemd (1924). De zoons Piet (1924) en Hans (1926) werden geboren. Vader 'promoveerde' vervolgens tot hoofd van de christelijke opleidingsschool (Kanaalweg, ingang Kolensteeg 2). In diezelfde tijd werd de heer Lever, in het bezit van de akte Duits, eveneens benoemd als leraar Duits aan de Han delsavondschool. Mevrouw Lever, inmiddels eerst secretaresse, vervolgens voorzits ter van de Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling Den Helder, kreeg in 1939 een wekelijkse rubriek "Vrouwenkout' (Vrouwenpraat) in het christelijk dagblad 'De Standaard'. De christelijke opleidingsschool aan de Kanaalweg met de ingang in de Kolensteeg. Afbraak van de Kanaalweg in opdracht van de Duitse bezetter. Op de foto de banketbakkerswinkel van Vis en de garage van Korsman. Oorlog En toen kwam er oorlog. Over het verloop van de oorlog is door ver schillende auteurs -allereerst door Anthony van Kampen in zijn boek 'Burgers van Den Helder' - het nodi ge geschreven. Maar interessant in het boek van prof. Lever zijn vooral de in de familie bewaard gebleven brieven, met name van en naar de oudste zoon Jan, die inmiddels biologie studeerde in Utrecht. Zo schreef vader Albert over de och tend van de eerste oorlogsdag onder meer: 'Zoals elke morgen fietste ik naar de Kanaalweg. Geen leerlingen geen conciërge, niemand. Haastig pakte ik wat spullen samen die voor de administratie van belang waren.' Na het bombardement op de avond van de 14e mei (een 'vergissing' van de Duitsers) waarbij 28 doden vielen en 11 zwaargewonden schreef moeder de volgende dag (woensdag 15 mei): 'Den heelen dag heb ik geprobeerd je op te bellen, maar de lijnen zijn zoo bezet. Nu probeer ik een kaart. God heeft ons bewaard bij 't bombardement 257

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 7