Van het bestuur Erepenning gemeente Den Helder voor Jan Bremer De avond van 27 april was een ge denkwaardige avond. Alle leden waren uitgenodigd om een lezing bij te wonen van Jan Bremer. De Vredeskerk was dan ook vol met fans van Jan. We hebben u allen, inclusief Jan, op het verkeerde been gezet. Zoals Jan het in de Helderse Courant verwoordde: toen ik een paar van mijn kinderen zag vond ik dat wel een beetje vreemd, maar toen de burgemeester in vol ornaat bin nenkwam begreep ik dat er iets stond te gebeuren." De leden werd verteld dat ze even op de lezing van Jan moesten wachten, want de burgemeester was natuurlijk niet voor niets gekomen. De burge meester richtte daarna dan ook het woord tot Jan Bremer. Met verve prees de heer Schuiling Jan Bremer voor zijn grote verdiensten voor de stad door het schrijven van vele histo rische stukjes voor de Helderse Cou rant en door de publicatie van vele boeken en artikelen over de Helderse geschiedenis. Vervolgens kreeg Jan de zilveren erepenning van de gemeente Den Helder uit handen van de bur gemeester. Jan was daar erg mee ver guld, want hoewel hij al verscheidene onderscheidingen heeft ontvangen, was daar nooit een bij van de stad die hem zo na aan hart ligt, Den Helder. Na afloop van de ceremonie hebben we eerst maar een borrel genomen en kregen de leden de gelegenheid Jan Bremer te feliciteren. En ja, Jan heeft daarna natuurlijk zijn lezing gegeven en was weer geheel op dreef, tot groot plezier van de aanwezigen en ook tot die van de burgemeester, want hij heeft Jan's lezing tot het einde gevolgd. J.K. Schendelaar Ook is er een droevig bericht. De heer J.K. Schendelaar is in april op 93 jarige leeftijd overleden. Johannes Karei Schendelaar was werkzaam bij de gemeente Den Helder en was de grote initiator van de "Atlas natuur gebieden der gemeente Den Helder". Ook schreef hij het boek "Lutheranen aan het Marsdiep" dat de geschiedenis van de Lutherse kerk in Den Helder behandelt. Van zijn hand was ook 'Wilde planten in Den Helder in 1900 en 1985". En verder vele publicaties over archeologie, kerkgeschiedenis, genealogie en natuur, teveel om op te noemen. Will Thijssen heeft in Levend Verleden van maart 2001 een uitgebreid artikel over het leven en werk van J.K. Schendelaar geschre ven. Iets om weer eens na te lezen. Wij wensen de familie veel sterkte toe. Lezingen Samen met de bibliotheek, de Hel derse Vereniging voor Sociale Ge schiedenis en de Helderse afdeling van de Nederlandse Genealogische Vereniging zullen we voortaan lezin gen organiseren in de bibliotheek op het Bernardplein. De eerste lezing in februari, van Hans Nauta, over de luchtoorlog boven Den Helder was zon succes dat we die in maart een tweede maal moesten houden. En nog is het niet genoeg, want voor hen die deze uiterst interessante lezing met unieke beelden hebben gemist, is er een herkansing op maandagavond 26 september. En op 17 oktober volgt er een lezing over Napoleon. Voor be stellen van kaarten, kijk op de website van Kopgroep Bibliotheken. Glasplaatnegatieven Kort geleden heeft de vereniging alle glasplaatnegatieven uit ons bezit, ge schonken aan het Regionaal Archief Alkmaar. Deze negatieven zijn zeer breekbaar en gevoelig. Het Archief heeft betere mogelijkheden om ze voor het nageslacht te bewaren. Bij de negatieven zaten ook oude negatieven van celluloid. Deze zijn zo brandbaar dat ze alleen in het Fotomuseum in Rotterdam opgeborgen mogen wor den. Alle negatieven worden op het ogenblik schoongemaakt en zullen daarna opnieuw professioneel worden gescand. Daarna zullen de foto's in overleg met ons op de website van het Regionaal Archief worden gezet. Mo gelijk volgt er ook een fotoboek. Er waren enige opmerkingen over de geschenkenlijst in het maartnummer, omdat sommige mensen niet werden genoemd. De geschenkenlijst werd al tijd verzorgd door mevrouw Goutier. Helaas is zij al lange tijd niet in staat om op de vereniging te komen, zodat ook de lijst al die tijd niet werd bij gehouden. Sinds begin januari wordt dit door Dick Makelaar weer gedaan. De redactie baseert zich op die lijst en weet dus niets van geschonken boe ken, foto's, schilderijen en dergelijke van voor die tijd. Maarten Noot 254

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 4