De Zweedse barakken Den Helder verloor haar laatste Zweedse barak jongstleden maart aan de sloper. Ondanks dat het lan ger bleef staan dan de bedoeling was kon de gemeente geen gegadigde vinden voor het houten gebouw aan de Pasteurstraat. Hoewel de barak geen monumentale status had, was het historisch gezien wel interessant. Het was vanwege de geschiedenis en de ty pische architectuur heel representatief voor de periode van de wederopbouw in Nederland en met name in Den Helder. Het gebouw was nog in rede lijk goede staat. Mede daarom wilde het gemeentebestuur en de Helderse Historische Vereniging dat de barak behouden zou blijven voor Den Hel der. Dat kon echter niet op de huidige locatie. Want de houten barak waarin toen nog De Groene Poolster huisde, moest verdwijnen voor de bouw van een Brede School (vestiging van de basisscholen de Windwijzer en de Ver rekijker). Daarbij wilde de gemeente het gebouw niet zelf in bezit houden. Omdat het gebouw weg moest en sloop dreigde nam de gemeente het initiatief om belangstellenden te vin den. Het begon op 20 januari 2009 met een kijkdag. Voor geïnteresseer den was er een informatiepakket met daarin onder meer bouwtekeningen, foto's, achtergrondinformatie en voor waarden waaraan de plannen moesten voldoen. De Groene Poolster was toen al verhuisd naar het nieuwe complex in Mariëndal, het centrum voor na tuur- en milieueducatie de Helderse Vallei. De meest serieuze kandidaat voor de koop was het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. Dit museum was zeer geïnteresseerd en onderzocht de mogelijkheden om het gebouw over te nemen. Omdat het museum het benodigde bedrag van 30.000 euro financieel uiteindelijk niet rond kreeg en omdat de tweede kandidaat Stichting Den Helder ver plaatsen te ingewikkeld vond bete kende dat het einde van de barak. Barakken in Den Helder Tijdens de Tweede Wereldoorlog heb ben de Helderse schoolgebouwen ernstig te lijden gehad van het oor logsgeweld. Zo werden er zelfs scholen gesloopt in opdracht van de bezetter. Direct na de oorlog stelde de gemeente dan ook een commissie aan voor het herstel van het onderwijs. Het creë ren van nieuwe schoolruimten was hun grootste zorg want de beschik bare klaslokalen zaten overvol. Omdat nieuwbouwplannen onzeker waren en de commissie niet langer kon wachten ging men over tot de aanvraag van hou ten Zweedse barakken. Deze barakken kwamen in 1946 voor het eerst in ons land als schenking van het Zweedse Rode Kruis. Ze werden als kant-en- klare bouwpakketten aangevoerd en konden in korte tijd zonder zware fun dering op de bouwplaats geassembleerd worden. Dat was een uitkomst want er was een groot tekort aan bouwmateriaal en aan bouwvakkers. De aanvraag voor een barak verliep via het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting te Den Haag, kosten f 8.000 gulden (3.635 euro). De houten gebouwtjes waren gewild want archie fonderzoek geeft aan dat veel Neder landse gemeenten een historie hebben met deze Zweedse barakken. De voor naamste bestemmingen waren: uitbrei ding bij ziekenhuizen, als school, als woongebouw en zelfs als noodkerk. Het Luchtfoto van 9 juni 1964 met links op de voorgrond het gymlokaal aan de Pasteurstraat, daarboven de Zweedse barakken in gebruik als School 4 en daarboven het stenen schoolgebouw van de Willem de Zwijger Mulo. 280

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 30