'Dat het boos weer is geweest, blijkt ook wel uit den ontredderden staat, waarin de vaartuigen verkeeren, die de haven bereikt hebben; alle hebben zware averij.' Vreselijke taferelen Vooral bij IJmuiden speelden zich volgens de Nieuwe Rotterdamsche Courant vreselijke taferelen af. Een aantal schepen kon door de plotse ling opkomende storm de haven niet zo gauw bereiken. 'Hedenmorgen poogden een zestal de pieren binnen te komen, maar slechts aan twee er van mocht het, door buitengewone krachtsinspanning, gelukken. Vier werden vlak voor de pieren door zwa re brekers overstelpt, waarvan al de opvarenden jammerlijk in de golven omkwamen. Men vermoedt dat dit zijn geweest de EH 12 (Enkhuizen), UK 57 (Urk), MA 124 (Maassluis) en een onbekende. De EH 91 kwam he denmorgen vol water binnen.' De correspondent van 't Vliegend Blaadje meldde vanuit IJmuiden dat honderden toeschouwers de hele dag op het strand aanwezig waren 'Zij zagen deze vreeselijke drama's voor hunne oogen afspelen. De strijd, die daar gevoerd werd, is niet met woor den te beschrijven. Hedenmiddag gelukte het achtereenvolgens aan de volgende botters om behouden bin nen te komen: UK 3, UK 262, UK 293 en UK 48. Het weder neemt nu gaandeweg in kracht af. Met groote spanning wordt hier de dag van mor gen tegemoet gezien. Er zijn nog circa 50 kotters op zee, toch is het best mogelijk dat zij, die het ruime sop gehouden hebben, het er nog goed af zullen brengen.' 'Zolang niet bekend is dat de ontbre kende schuiten den storm hebben doorstaan, is er reden om over het lot der opvarenden bezorgd te zijn', vervolgt het Nieuws van de Dag. 'Maar ook al komen de vermisten nog opdagen, zooals hartelijk gehoopt wordt, dan hebben toch op zijn minst twaalf vissersch tussen Nieuwediep en IJmuiden hun graf in de golven gevonden. Een aantal gezinnen is door deze rampen weder in rouw gedompeld; en, waar het gezinnen betreft die den kostwinner verloren, ook in ellende. Er zal voor het welda dige Nederland weer heel wat leed te lenigen vallen!' Visbuurt De ramp met de HD 2 trof vooral de Visbuurt. In deze wijk woonden Kramer (Vijzelstraat 8b), Mastema- ker (Brouwerstraat 11) en Willems (Leliestraat 17, sinds 1915 Stakman Bossestraat). Behalve van familie, buren en kennissen kregen de ontred derde gezinnen steun van burgemees ter A.J.J, van Steijn. Via 't Vliegend Blaadje liet hij weten een telegram van koningin Wilhelmina te hebben ontvangen waarin hem was opgedra gen 'hoogstderzelver oprechte deel neming over te brengen aan allen, die door deze ramp smartelijke verliezen hebben te betreuren'. De krant van die 12e oktober 1904 be vatte nog enkele opmerkelijke berich ten in verband met de HD 2. Zo be dankte de weduwe J. Willems-Bollema vrienden, bekenden en plaatsgenoten 'voor de vele bewijzen van oprechte deelneming'. Schipper Willems kwam oorspronkelijk uit Harlingen, zijn va der was een Urker. Het gezin had vijf kinderen, maar het derde kind, Jacob, vernoemd naar de vader, overleed negen maanden na de geboorte. Het bestuur van de Heldersche Vis- schersvereeniging met het Kamerlid Andries Popke Staalman als voorzit ter en penningmeester, deed een op roep om financiële steun voor de twee gezinnen die hun kostwinner hadden verloren. 'Wij hebben het verlies te betreuren van twee brave mannen en vaders, die hun weduwen met elf wee zen in den bangsten nood achterlaten. Elf weezen, waarvan de oudste nog geen dertien en de jongste nog geen jaar oud is. Kunt gij u, lezer, een denk beeld vormen van den toestand in de gezinnen dezer ongelukkigen? 'Vader ging heen als altijd, en als hij zijn vrouw en kinderen ten afscheid kust, dan is het immers voor kort, want de wind is goed en het weer is best. Straks keert hij terug, zoo den ken ze, en hopen ze. Maar de storm overvalt hen en als nog hun makkers van uit de verte de HD 2 bewonderen, omdat 'de boel er zoo kant bij staat', dan werpt in één ondeelbaar oogen- blik een grondzee het ranke scheepje ondersteboven en zijn kostbare last verdwijnt bij de Zuider Haaks in de diepte. En terwijl vrouwen en kinde ren bij het bulderen van den storm wind wakend bidden en schreien in dien angstigen nacht, speelt de woe dende en kokende zee met de afge tobde lichamen hunner geliefden, die eindelijk den doodstrijd moede, met een vaarwel voor eeuwig, door het woedend element worden verzwol gen. Vader zal nooit weêrkeren. 'Het is hen aan te zien, ze gelooven het niet en angstig vragend keken ze moeder aan, toen wij ze bezochten. Arme, arme kleinen! En daar zitten ze nu, de weduwen en weezen van Wil lems en Kramer, zonder geld, zonder brood, zonder hoop. 'Neen, niet zonder hoop! Naast God hopen ze op u, vriendelijke lezer! Gij zult ze niet willen prijsgeven aan de bittere armoede, daar zijn wij ook van overtuigd. Bedenkt toch: ze verloren zoo alles! Stelt gij ons in staat dat leed te verzachten.' De oproep was behalve door Staalman ondertekend door R de Jong (secreta ris), M. A. Kolster, T. Bais, K. Harder, H. Wezelman en C. Blokker. Ruim anderhalve week na de ramp met de HD 2 waren de lichamen van de drie slachtoffers nog steeds niet gevonden. Daarom besloten ook de weduwen van Willems en Kramer een oproep in de krant te doen. De weduwe van de schipper stelde 15 271

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 21