De Helderse vissersvloot in het begin van de vorige eeuw: kleine houten zeilbotters die bij storm op zee een gemakkelijke prooi vormden voor de woeste golven. De zes kinderen die daarna ter wereld kwamen, kregen wel de naam Maste- maker. De laatste, Meindert jr, werd geboren op 2 september 1904, een maand voor de ramp met de HD 2. De vader van Jan Mastemaker, oor spronkelijk afkomstig uit Urk, was schipper van de HD 68 en kende de gevaren van de zee. Vier jaar eerder, in de nacht van 30 november 1900, konden hij en twee van zijn zoons op het nippertje worden gered, nadat zijn botter nabij de Haaks was gezonken. Van de schippersvereeniging 't Alge meen Belang kreeg hij een helpende hand toegestoken. 'Wij zullen al onze krachten inspannen om hem, zijne vrouw en acht kinderen, waarbij nog een ongelukkige, een gebrekkige, voor geheelen ondergang te behoed', zo beloofde het bestuur. Het deed in de krant een oproep om financiële steun: 'Gij die zoo menigmaal hebt bewezen, dat Ge mede lijdt, wanneer een onzer een ramp moest treffen, in zijn ge vaarlijk bedrijf, wij zijn overtuigd, wij weten, Gij zult met ons willen lenigen den bitteren nood, waarin zich deze oppassende huisvader bevindt.' Stormramp De noodlottige storm van 6 oktober 1904 bracht niet alleen in Den Helder rouw, maar ook in andere vissers plaatsen. Er verdronken op de Noord zee in totaal 25 vissers. De Urker gemeenschap verloor 14 mensen. Zes weduwen en tien kinderen raakten brodeloos. Enkhuizen, Goedereede en Maassluis zagen zich geconfronteerd met het verlies van de EH 12, GO 19 en MA 124, waarbij acht mannen om het leven kwamen. 'De Woensdagavond plotseling opge stoken Noord-Westelijke storm heeft onder onze Noordzeevisschersvloot ontzettend huisgehouden', meldde Het Nieuws van de Dag. 'Te verwonderen is dit niet, wijl de hevige stormbuien de visschers eensklap kwamen over vallen, als een roofdier zijn prooi. Bij goed en alleszins handzaam weer waren de schuiten naar zee gezeild en zij waren kalm visschende, toen geheel onverwachts Woensdag tegen den avond het weerglas onrustba rend achteruitliep, voorspellende wat komen zou. Tijd en gelegenheid om eene veilige haven op te zoeken, had den de visschers niet meer; het kwam al te plotseling.' Onder het kopje 'Zeerampen' schreef 't Vliegend Blaadje: 'In den nacht van Woensdag op Donderdag woedden hevige windvlagen en met het aan breken van den dag nam de wind in hevigheid toe en groeide aan tot een Zuidwestelijken storm. Bij velen hier ter plaatse openbaarde zich de vrees, dat de visschersvaartuigen, die de vo rige dagen waren uitgezeild, in groot gevaar verkeerden. Helaas! Hun vrees bleek weldra bewaarheid te worden, want menige schuit heeft het in den strijd tegen de woedende elementen moeten opgeven en vele visschersge- zinnen hebben wederom het verlies van één of meer bloedverwanten te betreuren, die hun dood in de golven vonden. 'In de eerste plaats moeten we ver melden dat de botter HD 2 van de Visscherij Maatschappij Helder gis termorgen omstreeks 8 uur aan de landkant van de Zuider-Haaksboei is omgeslagen en dat de drie opva renden jammerlijk zijn verdronken. Een half uur voor het treurig ongeval plaats had, was het vaartuig nog ge praaid geworden door HD 39, schip per J. Wezelman. Deze schuit kon echter ook niet de haven bereiken, maar strandde bij Callantsoog. De bemanning werd evenwel gered, die door den kustwachter Duijt liefderijk verpleegd en van droge kleederen werd voorzien. 'Bij Callantsoog is nog een botter, waarvan de naam onbekend is, om geslagen en het volk verdronken. Bij Falga is UK 94 gestrand en stuk gesla gen, de bemanning is gered. Van Pet ten kwam hedenmorgen bericht, dat daar gestrand is TX 122, en dat daarin zich nog een lijk bevond. 'Deze lange lijst van ongelukken is zeker nog lang niet volledig, wanneer men weet dat alleen van IJmuiden en hier nog een aantal vischschui- ten in zee is. Van de vaartuigen der Maatschappij Helder HD 14 en HD 16 weet men nog niets, terwijl HD 6 vermoedelijk in reddeloozen toestand in 't Westgat ten anker ligt. 270

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 20