worden besloten. Door de schenkers van het gebouw waren bepaalde voor waarden gesteld bij opheffing van de vereniging. Om het verenigingswerk niet geheel verloren te laten gaan, werd contact gezocht met de gymvereniging Turnlust. De vereniging was op zoek naar een onderkomen voor hun ver enigingswerk. Op 13 maart 1968 werd een vergadering belegd door de bestu ren van de CJMV en de CGV Turnlust. Afdeling jeugdwerk werd als onderaf deling opgenomen bij CGV Turnlust. Op 4 februari was de fusie een feit en veranderde de naam in CSJV Turnlust. Tot 1973 heeft Turnlust van het ge bouw gebruik gemaakt en bruiste het weer van de activiteiten. De vereniging verhuisde toen naar het nieuwe jeugd- en sportgebouw "De Draaikolk" aan de Dollardlaan. Daar heeft het jeugdwerk nog een tijdelijke opbloei gekend. Het verenigingsgebouw werd voor f.125.000 verkocht aan HobbyRama BV. Die opende op 23 nov.1973 een nieuwe doe-het-zelf winkel. Op de boven verdieping was een repara tie afdeling en verkoop elektronica onderdelen van Technisch Bureau Bouwma. Kees Bakker voerde de leiding. In 1988 verliet HobbyRama het pand. Het werd tot 1993 verhuurd aan Free Recordshop. Na verbouwing waarbij de bovengevel in oorspronke lijke staat werd teruggebracht, vestig de de schoenenzaak van de Fa. Ziengs zich in het pand. Het is prachtig ge worden. Jammer dat twee dakramen en het dakkapelletje er niet meer zijn. De CJMV is niet meer. De oprichters hebben niet kunnen vermoeden dat het zo zou eindigen. Generaties lang heb ben jongeren daar hun vorming gehad en vriendschappen gesloten. In dit op zicht is hun werk zegenrijk geweest. K. Jellema. Bronnen: gedenkboekje 50 jr. CJV J.C. Graaff uit Millo Ambassa De mooi gerestaureerde bovengevel is goed te zien nu de overkapping in de straat is verdwenen. jaar. Verder nog de jongemannenver- eniging van 18 jaar en ouder. Bekende namen van leiders zijn: M. Leemans, Jan Bremer, Co Scherer en Piet de Klerk. Zij hadden oog voor de eisen waaraan jeugdwerk moest beantwoor den. De namen van Jaap Wezelman en Nico Graaff mogen hierbij niet verge ten worden. Het was een tijd waaraan velen dierbare herinneringen hebben. Daar kwam door de 2e wereldoorlog een wreed einde aan. Nederland raakte bezet. Het grote bombardement op 24 juni 1940 deed een groot gedeelte van de bevolking de stad uitvluchten, waar door het verenigingswerk stil kwam te liggen. Hoewel door de bezetter elk verenigingswerk werd verboden, is toch een deel van het jeugdwerk in de Palmstraatkerk verder gegaan onder de mom van Bijbelstudie. Jeugdwerk Het jeugdgebouw had tijdens een bombardement ernstige schade opge lopen aan de achtergevel waardoor het flink in verval was geraakt. Er is nog tijdelijk een lagere school in gehuisvest geweest. Door leegstand en gebrek aan onderhoud raakte het gebouw echter steeds verder in verval. In 1945, na het beëindigen van de oorlog bleek hoeveel het gebouw ge leden had. Er waren geen middelen om het weer in goede staat terug te brengen. Toch werd het weer zo goed mogelijk bewoonbaar gemaakt. Het jeugdwerk was zijn structuur kwijt. Een aantal leden van voor de oorlog keerden om verschillende re denen niet meer terug. Toch werd in het najaar van 1945 de CJMV weer opgestart. Eerst met bijeenkomsten op de zondagavond voor een jongens- groep van 15-17 jaar. Het jeugdwerk beleefde een flinke bloeiperiode. Op 22 mei 1948 werd de nieuwe combi-vereniging HCSC op gericht. Dat was een zelfstandig draai ende vereniging maar onder de pa raplu van de CJMV. HCSC is in 1952 tegelijk met Turnlust als zelfstandige vereniging verder gegaan. In de Palmstraat kerk was voor de oorlog al een meisjesclub ontstaan de zg. Driehoeksmeisjes. Het was gestart door het predikantsechtpaar ds. en mevr. Hoek. Deze club is na de oor log in het CJMV-werk opgenomen. Zodat zowel meisjes als jongens lid konden worden. Tot de 60er jaren is het jeugdwerk doorgegaan. Het ledenaantal werd steeds kleiner mede door de veranderende sociale levens structuur en het zg. open jeugdwerk. Het karakter van christelijk jeugdwerk veranderde. Later werd dat jeugdwerk veranderd in zg. sooswerk. Opheffing Het ledenaantal was intussen zover gekrompen dat tot opheffing moest

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 16