de zinspreuk was: "Wie God kent, hoort ons". De vereniging kwam de eerste tijd bij elkaar in een evan gelisatie gebouwtje aan de Mid denstraat/hoek Gortersteeg in Oud Den Helder, dat bewoond werd door dhr. Swerus. Er waren veel activitei ten en weldra werd het te klein. Bij vertrek van dhr. Swerus werd het gebouw gekocht voor f.1700.- Het geld werd door leden en oud-leden uit het hele land bijeengebracht. In 1869 werd het verbouwd tot jeugdgebouw. Tijdens het 10-jarig bestaan van de vereniging werd het ingewijd. De zinspreuk "Die God kent, hoort ons" werd veranderd in "De vreeze des Heeren is het begin sel der wijsheid". (Spreuken 9: 10a) Het hoofddoel van de vereniging was het verspreiden van het evan gelie onder de jeugd. Er kwamen een jeugdbibliotheek en een zang vereniging. Op vele manieren werd de jeugd gevormd. In 1866 werd dhr. Swerus benoemd tot directeur en coördinator van de vereniging. Tijdens de Frans-Duitse oorlog in 1880 waren veel militairen in de stad gelegerd. Onder hen werd veel veld werk gedaan. Velen vonden de weg naar de vereniging waar zij vrien delijkheid en gezelligheid vonden. Er ontstonden vriendschappen met de huisgezinnen van de leden. Een jongeren afdeling van de vereniging ter verbreiding der waarheid werd als afdeling opgenomen. Er ontstond zodoende in het clubwerk een op lopende leeftijd in de CJV. In 1875 werd een afdeling ter beoefening van letterkunde "Exelsior" opgericht. De arbeid onder militairen werd voort gezet. Bezoeken werden gebracht aan het Marine Hospitaal en onder de soldaten werden traktaten (stich telijke geschriften) verspreid. Er was niet altijd eensgezindheid in de beleidsvoering van de vereniging; er waren ups en downs. Toch kwamen ze steeds weer bij elkaar om de ver eniging voort te zetten. Veel activi teiten kwamen tot ontplooiing. Nieuwbouw Door al die werkzaamheden groeide het aantal leden. Het jeugdgebouwtje werd te klein en was ondoelmatig ingericht. Er werd nagedacht over nieuwbouw. Uitgekeken werd naar een mogelijke nieuwe locatie. Een commissie van wijze mannen werd aangezocht om zich in deze materie te verdiepen. Een stuk grond aan de Spoorstraat kwam in het vizier. De grond bleek in het bezit te zijn van familie van de toenmalige directeur van de vereniging. Na familiebezoek kwam hij terug met de verheugende mededeling dat de grond aan de vereniging geschonken werd. De schenkers waren dhr. Weehuijzen en mej. Adriaan uit Amsterdam. Dit was in 1893. De grond lag op de plaats waar nu de schoenenzaak van Ziengs gevestigd is. De Spoorstraat had toen nog weinig bebouwing en was in feite niet meer dan een verbindingsstraat tussen het station en de haven. Door een succesvolle inzamelingsac tie was al f.1100.- bijeengebracht. De benodigde bouwkosten van f.5000.- werd door een schenking aangepast. Er kon begonnen worden met het maken van bestektekeningen. In 1893 werd de eerste steen gelegd door dhr. L. Hartog. De bouw vorderde snel en 20 december 1894 werd het nieuwe gebouw plechtig ingewijd. De feest rede werd uitgesproken door ds. J.J. Noort uit Amsterdam. Het gebouw werd feestelijk in gebruik genomen. Het verenigingsleven bloeide op en op velerlei gebied was men bezig jon ge mensen geestelijk en maatschap pelijk te vormen. De zalen werden gebruikt door meisjes en jongelieden verenigingen, zangverenigingen, zondagsschool, kinderkoor, enz. De ruimten werden ook verhuurd voor vergaderingen, mits niet in strijd met het beginsel van de CJV. Er was ook een inpandig woonhuis bij voor een conciërge. Aan de wanden in de gang gedenkplaten met de namen van de schenkers van de grond en bouw- geld. In 1904 was het gebouw aan Hobby Rama omstreeks 1978 in het voormalig verenigingsgebouw in de Spoorstraat. renovatie toe. De bibliotheek, die in een duidelijke behoefte voorzag, werd uitgebreid. Het was in 1905 dat er een afdeling gymnastiek werd opgericht. De leden konden zich zo ook licha melijk ontwikkelen. Deze afdeling bestaat als CSJV Turnlust nog steeds. In 1952 is de afdeling als zelfstandige vereniging verder gegaan. In de loop der jaren zijn veel voorzitters en be stuursleden elkaar opgevolgd. Velen hebben in die functie de vereniging jarenlang trouw en met toewijding gediend. Een belangrijke innerlijke opdracht was om jonge mensen in contact te brengen met het Christelijk geloof. Zij werden bijgestaan door een commissie van toezicht bestaande uit ouderen en oud-leden. Velen daarvan kerkten in de Palmstraatkerk. Hoewel interkerkelijk, is de CJV daarmee altijd verweven geweest. Veranderingen In 1909 werd het 50-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid daarvan werd een gedenkboekje uitgegeven, samengesteld door o.a. dhr. W. Jonker, oud-president. Tijdens de le wereldoorlog werd door de leden veel veldwerk onder de mili tairen gedaan. Ze waren als gemobili- seerden in de stad gelegerd. In de jaren 1930 - 1940 voltrokken zich allerlei veranderingen in het jeugdwerk. De naam werd veranderd in Christelijke Jongemannen Vereniging (CJMV). Het werk groeide en bloeide. Er waren 3 groepen jongens in de leeftijdsgroe pen 11-12 jaar, 13-15 jaar en 16-17 265

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 15