Oorsprong en geschiedenis van de CJV (Christelijke Jongelings Vereniging) en verenigingsgebouw Spoorstraat 7 Omstreeks 1859 was het een ru moerige tijd. Het was een tijd van grote sociale armoede en geestelijke vervlakking. Er kwam een nieuwe grondwet tot stand (J.R. Thorbec- ke). Bij de invoering daarvan kwam er vrijheid van godsdienst. Door mechanisatie verloren velen, vooral landarbeiders hun werk. Er kwam een trek naar de grote stad op gang. De armoede en woonomstandigheden van de arbeiders waren schrijnend. Er kwam een grotere politieke be wustwording tot stand. Door al deze veranderingen verloren gegroeide waarden en normen hun vanzelfspre kendheid. Het bestaande zg. "stan dencultuur" werd bestreden, mede door de komst van vakbonden. De scherpe tegenstellingen tussen wel stand en armoede tekende zich ook af in het kerkelijk leven. In de toen malige hervormde kerk (Volkskerk) was geloofsvervlakking ontstaan. In het hele land waren verontruste gelo vigen. Er kwam een reveil, een gods dienstige opleving op gang die overal mensen in beweging bracht. In de kerk was een grote verwarring ont staan met als gevolg afsplitsingen. De grootste afsplitsing de gereformeerde kerk en kleinere evangelische groepe ringen zg. Doleantie. De oprichting Ook in Den Helder heerste armoede en de behuizing was slecht te noemen. Arbeiders hadden weinig rechten. Ook hier waren in de hervormde kerk verontruste leden. Zij konden de vrijzinnigheid ervan niet waarderen. Er ontstonden groepjes mensen die in huiselijke kring samenkomsten hielden. Sommigen scheidden zich af maar anderen bleven hun kerk trouw. Zij wilden de kerk weer terugbren gen naar de ware kerk. Eén daarvan was "De vereniging tot verbreiding der waarheid". Zij stichtten de latere Palmstraatkerk. Deze vereniging was voortgekomen uit de Amster damse vereniging tot verbreiding der waarheid. Mede door deze Helderse vereniging is de CJV (Christelijke Jongelings Vereniging ontstaan. Het ontstaan ervan geschiedde als volgt. Dhr. Visser, lid van de Helderse ver eniging, was schipper en voer met een beurtschip, de Anna Cornelia op Amsterdam. Dhr. Visser bracht dhr. Lambertus Hartog, werkzaam op de Rijkswerf in contact met dhr. Velt- Het CJMV-gebouw in oorspronkelijke staat. huijzen, zeemilicien uit Amsterdam. Bij hen leefde de behoefte om een vereniging op christelijke grondslag voor de jeugd van Den Helder op te richten. Op 26 juni 1859 kwamen zij voor het eerst bij elkaar met 6 leden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Veldhuijzen president (vrij evange lisch), L. Hartog vice-president (ned. hervormd) G. de Graaf secretaris (hersteld Luthers), M. Kamp penning meester (hersteld Luthers). De vereniging was bewust aan geen enkele kerk verbonden. In de grond slag was vastgelegd dat gelovigen uit alle richtingen lid konden worden. Het was louter oecumene waarbij Enkele leden voor het gebouw na 1945. Van links naar rechts achter: K. Jellema, P. Snijder en J. Koopman. Vooraan: Van Houten, N. Kok en M. Wisse. 264 LA I

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 14