AR-partij ondergronds actief. Albert Lever was voorzitter van de Kamer kieskring Den Helder en lid van het Provinciaal Comité. In dit verband ging hij zo af en toe naar Alkmaar of Amsterdam en ontving ook thuis wel bezoek. Hij was verder betrok ken bij het uitvoerige verzet in Den Helder, wat gezien het grote aantal Duitsers aldaar extra gevaarlijk was. In het boek van Anthony van Kam pen is er een speciaal hoofdstuk aan gewijd. Dit betrof b.v. het illegale blad Vrij Nederland, waarvan op den duur in totaal wel 10.000 exemplaren in de stad werden verspreid. Soms werden medewerkers betrapt en weggevoerd. Naderhand kreeg men minder exem plaren. Vandaar: 'Het ideaal van de mannen van het ver zet was: een eigen blad voor Den Hel der. Was dit mogelijk? Greep men niet te hoog? ...Er was zooveel voor, maar het gevaar nam zeer toe. Er werd beslo ten het gevaar te aanvaarden. Gespro ken werd met Albert Lever.' 'Moge nog vermeld worden dat het Al- bert Lever was die als adviseur van de verzetsmannen optrad. Hij gaf raad waar het 't redigeeren van het blad be trof. Hij wees de goede berichten aan in bladen als BBC-nieuws, De Oranje Krant en Vrij Nederland.' 'Er werden per dag meer dan zevenhonderd exem plaren van de krant vervaardigd.' 'Het werk ging door, óók toen de geheele organisatie omvergeworpen werd door den bezetter.' 'Want toen kwam de bur ger De Glopper met het verzoek om het illegale "Trouw" in Den Helder en om geving te verspreiden en daartoe werd besloten. Deze verspreiding geschiedde door De Glopper, Van Gennep, H. Tae- kema en Albert Lever en ze verzorgden driehonderd exemplaren.' Eind augustus 1944 ontsnapte mees ter Lever ternauwernood aan een ar restatie. Hij kon onderduiken bij de bevriende gereformeerde predikant J. H. Donner in Broek op Langedijk. Een maand later kwamen ook mevrouw Lever en zoon Hans naar de Broekse pastorie. Vandaar kon meester Lever zo nu en dan naar Alkmaar 'om vrienden op te zoeken'. Ook was er contact met de Helderse gereformeerde huisarts dr. M.G. Vroom die in Heiloo verbleef. Zoon Hans bleek tuberculose te heb ben en vader Albert zelf had ernstige maagklachten. Toch was hij nog volop actief want op 20 maart 1945 schreef hij een brief waarin staat: 'Het weekend heb ik be zoek gehad van een koerier van de top (van de AR). Uren heeft hij bij mijn bed bezeten en allerlei zaken hebben we doorgesproken.' Op zich overigens een bijzonder vrijmoedige zin. Het bleef bijzonder gevaarlijk over 'onder grondse' aangelegenheden ook maar iets op papier te zetten. Vandaar ook dat we van hetgeen zich werkelijk al lemaal afgespeeld heeft, bijzonder wei nig aan de weet komen. De heer Lever ging direct na het beëin digen van de oorlog weer terug naar Den Helder. In de nalatenschap van zijn vader vond de oudste zoon onder meer een 'Bewijs van Vrijen Doorgang voor het gebied Noord Holland van de Commandant van de Ordedienst van de Binnenlandse Strijdkrachten', geda teerd op woensdag 9 mei 1945. Op de achterkant van deze pas staat vermeld: 'De heer Lever is vertegenwoordiger van de pers voor het Dagblad 'Trouw' en 'De heer Lever zal worden verbon den aan het Bureau voor afgifte bewij zen van Politieke Betrouwbaarheid.' Daarnaast was er een legitimatiebe wijs (no. 0621) van de Landelijke Hulp voor Onderduikers en een door "Het hoofd der Politieke Opsporingsdienst District Den Helder getekende aan stelling als chef de Bureau (Chief-clerk Political Research. Het bureau was ge vestigd in het Tehuis van Ouden van Dagen in de Gravenstraat (waar tij dens de oorlog de Ortskommandant zetelde). Zijn schoolwerk werd tijdelijk waarge nomen door de onderwijzer P. Kramer ('Dikke Pief). Op 1 maart 1946 werd zijn baan bij het Militair Gezag officieel beëindigd, maar door een noodzakelijke zieken huisopname (zweer aan de twaalfvin- gerige darm) werd het pas 1 juni eer hij weer naar school kon. Ook hervatte hij toen zijn politieke werkzaamheden (in de A.R.P.) Albert Lever, Ridder in de Orde van Oranje- Nassau, 30 april 1958. Foto: familiearchief J. Lever. In 1949 kreeg de school van de heer Lever weer de beschikking over een eigen gebouw, de Koningin Juliana- school aan de Javastraat ('De Brood trommel'). In de jaren 1954-56 ben ik als onderwijzer aan deze school ver bonden geweest. In het jubileumboek je verschenen bij het 75-jarig bestaan van de school in 1995 schreef ik onder meer: 'Ik herinner me een schoolplein waar op de leerlingen aan het knikkeren of tollen waren, of aan het touwtje sprin gen (in spin de bocht weer in), haasje over deden of gewoon tikkie-loop Voor het naar binnen gaan stelden ze zich in rijen op: zesde klas, vijfde klas, vierde klas, enz. Ik had de derde 261 jj£jj£S8668S®A^S88888HBEflS8HB8BÈH8H Broek op Langedijk Terug naar Den Helder

Levend Verleden - Den Helder | 2011 | | pagina 11