Jan T. Bremer gen op huize Nijenburg te Heiloo. De oude dame was bijzonder gelukkig met de uitgave en liet dat ook duide lijk merken. Vooral voor Frank was het een emo tioneel geladen bezoek. Hier liep hij door de eertijds door Pieter van Foreest bewoonde kamers, waar nau welijks iets veranderd was. Het was werkelijk of de oude dijkgraaf om een hoekje meekeek. Dames en Heren, door het bestuur van de Vrienden van de Hondsbossche is mij als voorzitter gevraagd iets te zeg gen bij dit afscheid van bestuurslid Frank van Loo. Dat heb ik gedaan. Maar, ik wil graag toch ook nog even iets zeggen namens de Helderse His torische Vereniging, waarvan Franks "Wanneer de Noordzee koppig breekt aan hoge duinen, En witte vlokken schuim uiteenslaan op de kruinen, Wanneer de norse vloed beukt aan het zwart basalt En over dijk en duin de grijze nevel valt Wanneer bij eb het strand woest is als een woestijn, En natte westenwinden gieren van venijn, Dan vecht mijn land, mijn vlakke land"... Voor jou Ank, begint nu het gevecht tegen de eenzaamheid. Sterkte wen sen heeft niet zoveel zin, maar dat hoeft ook niet: je bent een sterke vrouw. Maar, ik hoop wel, dat warmte en aandacht van familie en vrienden je deel zal zijn. Want uit bittere ervaring weet ik: al leen zijn valt niet mee. Weet, dat ik goede herinneringen bewaar aan de vele gesprekken die ik met Frank had, gesprekken die ook ik voorgoed moet missen. vader, Louis van Loo, destijds één van de oprichters was. Behalve heel veel artikelen in het blad van de Zijper Historische Vereniging, schreef Frank eveneens voor het blad van de Helderse Historische Vereniging. En behalve boeken over de Zijpe, schreef hij ook een prachtig boek over Den Helder in de 19e eeuw, getiteld: 'Kustdorpje wordt havenstad' (2002) In de inleiding schreef Frank onder meer: "Hoewel ik sinds 1964 uit Den Helder weg ben, heb ik daar wel mijn wortels. Van vaders kant wel te verstaan. De Van Loos kwamen omstreeks 1866 vanuit Vlissingen naar het Marsdiep, toen de marinewerf aan de Schelde opgeheven werd. Het personeel ver huisde naar Den Helder" Via zijn historische publicaties is Frank dus ook de geboorteplaats van zijn vaderen trouw gebleven. De eeu wige strijd van de bewoners van deze kustgebieden tegen het water fasci neerde ook hem. Misschien mag ik daarom eindigen met een gedeelte uit het befaamde lied van de Vlaming Jacques Brei, in de vertaling van Ernst van Altena: 172

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 6