Verzetsmonument. te gaan, en dat is de rehabilitatie van hen die ten onrechte zijn neergezet als collaborateurs en mishandeld. Overi gens blijkt de straf voor 'fout gedrag', uitgedeeld door plots opgedoken Bin nenlandse Strijdkrachten, niet zelden misplaats. Velen van ons blijven die beelden zien met het schaamrood op de kaken. Hedendaagse Helderse bevrijdingsfeesten zijn niet echt om over naar huis te schrijven; wat rom meltjes hier, wat rommeltjes daar. In 2012 wacht ons een echt bevrijdings feest. Een mei-regentje hoort erbij: de Lintjesregen treft elf inwoners, waar onder onze vogelkenner bij uitstek, de heer Fred van Vliet. De Bonaire krijgt eveneens een 'Versiersel': het eerste deel van een boegspriet. Het schip moet nog heel wat laveren tus sen de restauratie-rotsen. Daarvoor is circa 2,5 miljoen nodig. Een ander juweel, de Groene Parel, beter bekend als de Oranjerie, krijgt de heer Junus Habibi, ambassadeur van Indonesië, op bezoek. Zijne Excellentie brengt spontaan een lied ten gehore. Ja, een bijeenkomst als deze organiseren, is niet ieders werk. Den Helder past zo niet in de lengte, dan wel in de breedte op de kaart! Het is zover, het jongerencentrum De Bunker mag proefdraaien. Alles is gecontroleerd en alles is veilig. Die vergunning komt. Daar mag een zwak alcoholisch drankje op worden gedronken: laat de wijn en de biertjes maar komen. Dat is wat anders dan het alcoholpreventie project 'Helder in de Kop'. De boom bestrijders hebben eveneens het poli tieke tij mee: in het hofje De Torp, in De Schooten, leg gen tien elzen het loodje. De bewoners zullen geen 'viezig heid' meer op hun automobieltjes aan treffen. Den Helder is een groene stad, en Den Helder is een stad van spor ters: driekwart van de bevolking doet aan sport! Dit is dagelijks te zien: een dijk vol terreinfietsen, wegen vol race fietsen, lopers met en zonder verlich ting, zwemmers, enz. Op de zondag morgen kan men zich in New York wanen. Bij dit buitengebeuren past een hagenpreek. De parochies van de Johanneskapel en de Vredeskerk hou den op Hemelvaartsdag, de 13e mei, een dienst in open veld, op de plek van het voormalige openluchttheater De Paddestoel bij de Donkere Dui nen. Geld voor zorg wordt schaarser, of het beroep dat wordt gedaan op de pot met geld wordt groter, of beide. Hoe dan ook, thuiszorg staat onder druk. Na het feest van de totstandko ming van Omring Thuiszorg doemen er donkere wolken op: het financiële tekort is opgelopen tot 1 miljoen per jaar. En, paradoxaal, er dreigt een tekort aan personeel. De een verwacht hulp van de ander. Op 17 mei is de nieuwe helikopter, de eerste van een serie van twaalf NH-90's, in Den Hel der gepresenteerd. Zeker weten dat die wel bijdragen aan het wel en wee. Een vlucht hoort daarbij. Toch gooide de IJslandse aswolk bijna roet in het eten. Architect Arnold Burger heeft op 19 mei zijn ontwerp van het nieu we Gemini-ziekenhuis gepresenteerd aan de toekomstige omwonenden. De realisatie vergt maximaal 100 miljoen. Eind dit jaar zijn de financie ring en vergunningen rond. Gebruikt wordt het Living Building Concept: het gebouw is in principe overal ge schikt voor, zelfs voor een stadhuis De gemeente toont coöperatief gedrag en kapt alvast de bomen. Goed voorbeeld doet goed volgen. Na de buitendienst in de Donkere Dui nen houdt de Ontmoetingskerk op de tweede Pinksterdag een dienst in de duinen, bij strandslag De Zandloper. Een dienst in twee talen, Nederlands en Duits, met muziek, gedicht en ge zang. Als je zo de kerk niet vol krijgt! De luilaknacht is een andersoortig bui tengebeuren. Al jaren is dit volksver maak op zijn retour. De jaren van ech te grappen en grollen liggen ver achter ons. Het vernielen om het vernielen is verminderd, door onder andere de inzet van jeugdwerkers gedurende de luilaknacht. Meer dan ergerlijk zijn het smeren met boter en eieren gooien. Zouden die kinderen geen ouders heb ben? Als bij toverslag is het groen, het Julianapark. Straks kunnen de hekken weg, de hondjes erop, en klaar is Kees. De banken zijn er ook klaar voor. De financiële crisis heeft banken en bur gers getroffen. Een gevolg is dat we toe kunnen met minder flappentap- pers. Een treffende verbeelding van de recessie. Verkiezingen leveren niet minder treffende beelden. Jaren kent Huisduinen volksvertegenwoordigers. Met het vertrek van Jan Roelofsen is het een dorp geworden voor politici in ruste, én ondernemers. Het parkeren in de binnenstad blijft een punt van zorg. De toename aan open plekken is evenredig aan de afname van het aantal parkeerplaatsen. En met die ene parkeercontroleur valt niet te spotten. Hij heeft rust en overzicht, en slingert een ieder zonder aanzien des persoons op de bon. U weet wie ik bedoel. Een man naar mijn hart, al kost zijn optre den wel wat. Nee, voorzitter Wegman van de Helderse Ondernemersvereni ging Binnenstad, er hoeft geen nieuwe controleur bij. Deze klaart het in zijn eentje. Tijd voor een interviewtje? 208

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 42