Boekbespreking: Jan T. Bremer, Wieringerwaard 1610-20J0 Veelzijdige blik op jubilerende polder Het is een kunst om de geschiedenis van een polder zó te beschrijven, dat ze boeren, burgers en buitenlui boeit. Die polder mag dan vier eeu wen oud zijn, jarenlang woonden er niet meer dan duizend mensen. En wereldschokkende gebeurtenissen deden zich er niet voor. Jan Bremer paste het recept 'men sen, meningen en emoties' toe, waardoor zijn boek 'Wieringer waard 1610-2010' boven het plaat selijke belang uitstijgt. Natuurlijk komen er veel jaartal len, cijfers en feiten aan de orde, om duidelijk te maken hoe de polder zich in de loop van de tijd ontwik kelde. Grondprijzen, oogstresulta- ten, weersinvloeden en al dit soort gegevens zijn voor agrariërs natuur lijk als haver voor een paard. Maar door deze informatie te vermengen met persoonlijke ervaringen maakt de auteur er ook smakelijke kost van voor buitenlui. Door fragmenten uit egodocumenten aan te halen kan de lezer zich gemakkelijker iden tificeren met de polderbewoners, hun wel en wee. Sterke bronnen vormden de (dag)boeken van de boeren Kaan en van gemeentearts Oudendal. Zo citeert Bremer uit het dagboek van Klaas Kaan (1802-1880): 'den 10 augustus 1843 hebben wij een verschrikkelijk onweder gehad en wel van Hagel, Regen, Donker en Bliksem van des middags half een tot des avond half zeven Uren. Het water is in dezen tijd ter plaatse veertien duim gerezen ....de oogst heeft veel geleden, doch daarente gen zijn alleen in deze gemeente duizenden muizen verdronken.' Voor buitenlui bieden citaten als deze de mogelijkheid zich in te le ven in de zorgen van de boeren en hun afhankelijkheid van de natuur. Dat muizen een bedreiging vor men voor de oogst, kunnen we ons tegenwoordig nauwelijks voorstel len. Toch kwamen dat soort plagen vaker voor, net zoals besmettelijke ziekten onder het vee. Zoon Jan Kaan (1848-1925) zag rond 1880 op boerderij Ruimzicht de agrarische crisis op zich afko men. 'Menigeen gaat, waaronder ik mij zelve mede tel, een bange toe komst tegemoet: dalende prijzen en schaarste van geld doen velen reeds huiveren.' Vijf jaar later schreef hij: 'Wat ik reeds...moest vrezen, is werkelijkheid geworden: al mijn bezittingen moest ik verkoopen en wel met een verlies dat ik maar niet zal aanteekenen, want 't is voor mij onherstelbaar.' Zijn gevoelens zullen weinig ver schillen met die van de slachtoffers van de economische crisis van nu. 'Familiregering' De familie Kaan vormde een 'fa milieregering' in Wieringerwaard. In de negentiende eeuw waren alle belangrijke functies in handen van bijna één familie. Dagboekschrijver Klaas was boer, burgemeester en presidentkerkvoogd van de Neder lands Hervormde kerk. Omstreeks 1850 was Jan Kaan dijkgraaf, zijn broer Klaas secretaris, zijn oomzeg ger Dirk Renszoon penningmees ter. Broer Rens, zwager Hendrik Waiboer en schoonzoon Jac. Cz. Blaauboer vormden de meerder heid van de vijf heemraden in het «iflM -Sr polderbestuur. Broer Dirk was bur gemeester. 'Een boerenrepubliek', schrijft Bremer. Voor een geheel ander aspect van het leven in de polder put Bremer uit het boek 'Een doktershuwelijk'. Hierin kijkt gemeentearts A.J.F. Oudendal vanuit zijn nieuwe ves tigingsplaats 't Zand terug op zijn praktijk in Wieringerwaard (1914- 1917). Hij schrijft: 'In de kleine, rijke polder leeft een bevolking die in de loop der eeuwen steeds 'dichtbij trouwde', slechts een enkele keer komt van de Petronel- lapolder (Anna Paulowna) wat vers bloed. Geestelijk krijgt de melancho lie de overhand, zodra ze Abraham hebben gezien. Geen wonder dat deze diepe geestelijke depressies veel zorgen baren bij de nabestaanden. Niemand spreekt ooit van zelf moord. .men spreekt uitsluitend van 'de ziekte' en iedere ingewijde weet precies wanneer een der ou dere inwoners lijdt aan de beruchte 'melankeliek'. Van opname in een inrichting wegens 'ziekte' heeft nie mand ooit iets vernomen. De meeste gevallen van zelfmoord bij mannen worden door ophanging voleindigd, de vrouwen hebben voorkeur voor de verdrinkingsdood.' 206 center

Levend Verleden - Den Helder | 2010 | | pagina 40